Minister O’Brien opublikował ustawę o zagospodarowaniu przestrzennym

Minister Mieszkalnictwa, Samorządu Terytorialnego i Dziedzictwa Darragh O’Brien opublikował ustawę o Agencji Rozwoju Terenów (LDA), która przyjęta ma być na ten rok.

Dokument ustanawia Land Development Agency (LDA) na podstawie ustawowej i określa podstawowe cele LDA, aby podjąć strategiczne zgromadzenie gruntów i w pełni wykorzystać tereny państwowe do budowy tanich domów i zrównoważonych społeczności.

Projekt ustawy, który został przedstawiony Oireachtas podczas ostatniej sesji Dáil i początkowo, początkowo koncentrować się ma na ziemiach publicznych w miastach liczących ponad 10 000 mieszkańców. Projekt stanowi, że LDA będzie okresowo składać sprawozdania rządowi na temat terenów publicznych, które mogą być odpowiednie pod zabudowę mieszkaniową lub zabudowę miejską, a rząd może nakazać przekazanie tych terenów LDA. Ustawa przewiduje również, że LDA w pierwszej kolejności odmówi kupna wystawianych na sprzedaż gruntów publicznych.

Zgodnie z projektem ministra mieszkalnictwa określi to wymóg przystępności cenowej dla dostarczania tanich mieszkań na sprzedaż lub wynajem na terenach publicznych. Ten wymóg dotyczący przystępności cenowej może być zróżnicowany w różnych lokalizacjach w zależności od lokalnych potrzeb mieszkaniowych.

Agencja może świadczyć usługi na rzecz władz lokalnych w zakresie budowy wielkopowierzchniowych terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową i urbanistyczną w ponad 30 000 ośrodkach miejskich. Pomoże to w budowie zwiększonych mieszkań socjalnych na terenach należących do władz lokalnych.

Komentując projekt minister O’Brien powiedział:

– Bardzo się cieszę, że ta ustawa została właśnie opublikowana i nie mogę się doczekać, aż Oireachtas zajmie się nią tak szybko, jak to tylko możliwe. Zwiększenie podaży mieszkań jest kluczowym celem dla rządu i LDA odegra kluczową rolę w tym względzie. W odpowiedzi na analizę przedlegislacyjną i poprzez zmianę pierwotnego planu ogólnego ustawy LDA zapewniliśmy większą elastyczność w zakresie wymogu przystępności gruntów publicznych, większą jasność w zakresie przekazywania gruntów publicznych do LDA, w tym pierwszą klauzulę odmowy wraz z odpowiednimi uprawnieniami CPO dla LDA. Istnieje również szczególne zaangażowanie w zrównoważone społeczności i najlepsze praktyki środowiskowe, podczas gdy agencja będzie podlegać FOI i wzmocnionej odpowiedzialności komisji Oireachtas. Władze lokalne mogą przekazywać grunty LDA bez konieczności głosowania przez Radę, przyspieszając ten proces, usuwając blokady i stymulując rozwój. Ostatecznie, dzięki tej ustawie, LDA będzie uprawniona do zapewniania domów za przystępne ceny, do wynajęcia po kosztach i mieszkań socjalnych, to kolejny krok w kierunku rządowego programu „Mieszkanie dla Wszystkich”.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

Polska-IE: Udostępnij
Wciąż brakuje szcz
Groźby pod adresem
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian