Minister O’Brien dostarczył zaledwie 5% niedrogich domów na wynajem obiecanych na 2021 r.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin skrytykował ministra ds. mieszkalnictwa Darragha O’Briena za dostarczenie tylko 5% z 440 niedrogich domów na wynajem obiecanych na 2021 rok. 

Dane zostały uzyskane przez posła Ó Broina w odpowiedzi na pytanie parlamentarne postawione w grudniu ministrowi O’Brienowi.

Teachta Dála Ó Broin powiedział:

– Minister O’Brien obiecał dostarczyć 440 niedrogich domów do wynajęcia w 2021 roku. 390 z nich miało zostać kupionych przez Approved Housing Bodies za pośrednictwem nowego funduszu Cost Rental Equity Loan, a kolejne 50 miało zostać dostarczone przez Eoghan Murphy’s Serviced Sites Fund. Według odpowiedzi na pytanie parlamentarne, które otrzymałem w grudniu, tylko 25 z tych domów zostało wynajętych do tej pory w 2021 r. Jest to wskaźnik dostawy wynoszący 5%. Kolejnych 40 miało zostać wynajętych przed końcem roku, ale czy tak się rzeczywiście stało, pozostaje kwestią otwartą. Fakt, że rząd obiecał tylko 440 niedrogich domów do wynajęcia na 2021 r., był wyraźnym dowodem, że nie podchodzili poważnie do rozwiązania kryzysu przystępności w sektorze najmu. To, że dostarczyli tylko 25 z tych domów, pokazuje, że nie mają ani woli, ani możliwości dostarczenia kosztów wynajmu na potrzebną skalę. Należy pamiętać, że Serviced Sites Fund został uruchomiony przez Eoghana Murphy’ego w 2018 roku. Miał on dofinansować samorządy, aby dostarczyć 6200 niedrogich domów do wynajęcia i zakupu do 2021 roku. Pierwsze 50 z tych domów nie zostało jeszcze ukończonych, pomimo wielokrotnych obietnic ze strony ministra O’Briena, że ​​będą gotowe w ubiegłym roku. Tak więc, po półtora roku sprawowania urzędu, minister O’Brien nie dostarczył ani jednego niedrogiego domu do kupienia za pośrednictwem funduszu, a jedynie 25 niedrogich domów do wynajęcia w ramach programu Cost Rental Equity Loan Scheme. Minister O’Brien obiecał, że rok 2022 będzie rokiem dostawy tanich mieszkań. Z dotychczasowymi osiągnięciami, jest to obietnica, której trudno będzie dotrzymać.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowe stawki wynagrod
Korzystanie z urzęd
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська