Minister obiecuje zamrożenie opłat w żłobkach

Resort ds. Dzieci, którym kieruje przedstawiciel Green Party Roderic O’Gorman, zabezpieczył środki budżetowe na dodatkowe finansowanie żłobków, by zamrozić w nich opłaty, jakie ponoszą rodzice.

Sprawa stała się pilna, kiedy właściciele żłobków poinformowali, iż w obecnej sytuacji, nie jest możliwe utrzymanie opłat na dotychczasowym poziomie, gdyż znacznie wzrosły koszty utrzymania placówek. Wtedy rząd został wezwany, aby interweniował na tym polu i jak się okazuje, partie opozycyjne, ale też stowarzyszenia rodziców, mają swój wkład w przyszłoroczny budżet.

Z wiadomości, jakie płyną z Departamentu ds. Dzieci, wiemy, iż minister O’Gorman, otrzymał zgodę szefa resortu finansów Paschala Donohoe, by przyszłoroczna ustawa budżetowa, zawierała dodatkowy pakiet finansowy, właśnie na żłobki i placówki opieki nad dziećmi.

Obecnie mówi się o kwocie 100 mln €, która przeznaczona zostanie na poprawę warunków pracy w tych placówkach, więc zwiększenie pensji, ale i utworzenie dodatkowych etatów, co skutecznie zablokować ma podnoszenie opłat za żłobki. Oficjalnie pełna kwota i zasady finansowania przedstawione zostaną na wtorkowym posiedzeniu niższej izby irlandzkiego parlamentu, ale i w tym zakresie spodziewana jest szersza debata posłów, gdyż postulowano, aby pakiet wsparcia był o 50 mln € wyższy.

W propozycji budżetu w zakresie dodatkowego finansowania znajdzie się jednak klauzula, iż aby uzyskać dodatkowe finansowanie z budżetu państwa, każdy ze żłobków i każda placówka opiekuńcza, zobowiązana będzie zadeklarować, iż w okresie finansowania, nie będzie podnosić opłat, jakie wnoszą rodzice.

Bogdan Feręc

Źr: The Sunday Independent

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Polish fuel giant to
Co zrobią z antyszc
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian