Minister obawia się wyjścia Brytyjczyków bez umowy

Nowy minister rolnictwa Dara Celleary powiedział, że „zagrożenie brexitem bez umowy, jest poważnym problemem dla Irlandii”.

Wg ministra Celleary’ego, nie można powiedzieć, aby dobrym rozwiązaniem dla Republiki, było wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy handlowej, bo sprawiać będzie to wiele problemów, również rolnikom. Minister zapewnił, iż jego resort i rząd pracują nad promocją i ochroną interesów gospodarczych Irlandii, co ma przełożyć się na późniejsze rozwiązania chroniące rynek wyspy.

Możliwość brexitu bez porozumienia, to ogromny problem”, powiedział minister rolnictwa, a słowa te wypowiedział po informacji głównego negocjatora ds. brexitu z ramienia Unii Europejskiej Michela Barnier. Szef unijnej grupy negocjacyjnej stwierdził, iż „umowa handlowa z Wielką Brytanią, jest mało prawdopodobna”, więc kraje bloku, powinny przygotować się na takie rozwiązanie.

Minister Celleary dodał, wypowiadając się w programie RTÉ News, że niezależnie od tych słów, rząd w Dublinie przygotowuje rozwiązania, w celu zapewnienia Irlandii dobrych warunków gospodarczych i aby chronić swój rynek. Gabinet mocno zaznacza też swoją obecność podczas negocjacji, by zapewnić najlepsze możliwie warunki handlowe, po wyjściu Królestwa z unijnego rynku.

Na koniec można zacytować słowa Michela Barnier, który po zakończeniu rozmów z brytyjskimi partnerami stwierdził, co nawiasem mówiąc, wskazuje i jest potwierdzeniem wcześniejszych sygnałów, że Wielka Brytania, nie ma ochoty na porozumienie.

Michel Barnier:

– Wielka Brytania nie wykazała takiego samego poziomu zaangażowania i gotowości do znalezienia rozwiązań szanujących podstawowe zasady i interesy, jak zrobiła to Unia Europejska. Okres przejściowy Wielkiej Brytanii na opuszczenie UE dobiega końca 31 grudnia 2020 roku o godzinie 23:00.

Bogdan Feręc

Źr: The Times/RTE

Polska-IE: Udostępnij...
U Zielonych bez zmia
Ulubionym napojem w
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish