Minister nie zmieni planu szczepień

W programie stacji RTÉ „This Week” gościł minister zdrowia Stephen Donnelly, który tłumaczył się ze wcześniejszych wypowiedzi i rekomendacji Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC).

Minister Donnelly przyznał, iż pojawiła się propozycja, by zmienić plan szczepień i w pierwszej kolejności dać taką możliwość grupom 18 – 24 lata, gdyż jest to grupa, która najczęściej obecnie przenosi wirus SARS-CoV-2 i jego mutacje. Jak powiedział minister zdrowia, pojawiła się taka rekomendacja, którą wziął pod uwagę, jednak zmiany, nie zostałyby wprowadzone do chwili przeprowadzenia szerszych konsultacji i bez zgody Rady Ministrów.

Minister Donnelly powiedział również, iż jego wcześniejsze słowa, iż zaledwie rozważa taką możliwość, stały się powodem do niepokoju, za co przeprasza. Szef Departamentu Zdrowia podkreślił, że nie ma obecnie żadnych planów, aby on lub rząd, rozważał możliwość wprowadzenia zmian do planu szczepień, więc ten będzie realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

Co więcej, minister poinformował również, że i zastępca naczelnego lekarza kraju dr Ronan Glynn, przeciwny był zmianom w planie, gdyż uznał, iż nie dysponuje danymi, które mówiłyby o potrzebie wcześniejszych szczepień grup młodszych, więc 20- i 30-latków.

Minister Stephen Donnelly:

– Pierwotna priorytetyzacja NIAC obejmowała tę opcję dla grup młodszych, ponieważ widzimy więcej transmisji wśród młodszych ludzi… Jeśli dane dotyczące zdolności przenoszenia w odniesieniu do szczepionek byłyby wystarczająco mocne, byłoby to coś, co należałoby wziąć pod uwagę. Otrzymałem odpowiedź od zastępcy dyrektora ds. medycznych w Departamencie Zdrowia, który spojrzał, wrócił i powiedział, że nie. Dane dotyczące możliwości przenoszenia wciąż się pojawiają i nie ma jeszcze miejsca, w którym można by uzasadnić tę zmianę.

Minister Donnelly wypowiedział się również w zakresie przerwy pomiędzy pierwszą a drugą dawką szczepionki i w tym zakresie stwierdził:

– Przyglądamy się szczepionkom mRNA i zadajemy pytanie: Czy miałoby to duży wpływ, gdybyśmy wydłużyli czterotygodniowy okres do ośmiu lub nawet 12 tygodni? Wiemy z irlandzkich i międzynarodowych programów szczepień, co pokazują dane, że pierwsze dawki zmniejszają liczbę przypadków i liczbę hospitalizacji. Obecnie nie jest przygotowywana notatka na wtorkowe posiedzenie rządu, która pozwoliłaby na większe odstępy między dawkami, ale może pojawić się jutro.

Minister mówił też o przyszłych decyzjach rządu w kwestii znoszenia ograniczeń, a w tej sprawie uważa, że powoli pojawiają się takie możliwości, jednak uzależnione są one od wielu czynników i nie powinno się jeszcze teraz mówić, jak będzie wyglądać sytuacja po 5 maja, ani w czerwcu. Donnelly dodał, że rząd rozważa obecnie pełne uruchomienie sektora budowlanego, otwarcie sektora handlu detalicznego i hurtowego, a także usług osobistych i miejsc dla wiernych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE This Week

Polska-IE: Udostępnij
Oligopol irlandzkieg
Premier otrzymuje se
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian