Minister musi zapewnić jasność w sprawie ponownego otwarcia szkół w styczniu

Rzecznik Sinn Féin ds. edukacji Donnchadh Ó Laoghaire wezwał minister edukacji do zapewnienia rodziców, uczniów i pracowników szkolnictwa, że szkoły zostaną ponownie otwarte w styczniu zgodnie z planem.

Poseł Ó Laoghaire przemawiając po komentarzach naczelnego lekarza kraju dr. Tony’ego Holohana, na temat konsekwencji dla edukacji oraz przesłaniu e-maila do szkół z zaleceniem przygotowania się do zdalnego uczenia się, powiedział:

– Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom, SNA, sekretarkom, opiekunom i całemu personelowi szkół za ich ciężką pracę w tym semestrze, aby zapewnić bezpieczne, otwarte szkoły, a także uczniom za kontynuowanie nauki w tych trudnych miesiącach. Mam nadzieję, że wszyscy członkowie społeczności szkolnej przeżyją spokojną i relaksującą przerwę świąteczną. Nie ma nic korzystniejszego dla uczniów niż nauka w szkole. Jest lepsza, nie tylko ze względu na aspekty edukacyjne, ale także socjalizację. Rodziny chcą, aby szkoły pozostały otwarte. Tony Holohan uznał ogromne wysiłki, jakie ludność Irlandii podjęła podczas drugiej fali, która zapewniła utrzymanie edukacji, a uczniowie mogli nadal chodzić do szkoły. Jednak w związku z niedawnym wzrostem liczby Covid-19 rodziny kontaktowały się ze mną, obawiając się, że szkoły mogą nie zostać ponownie otwarte w styczniu. Byłoby to niezwykle szkodliwe dla uczniów i ich nauki. Szkoły otrzymały e-maile z informacją o potrzebie przygotowania się do zdalnego uczenia się. Zwracam też uwagę, że po raz pierwszy od dłuższego czasu dyrektor medyczny ds. zdrowia publicznego, poruszył kwestię ograniczeń w edukacji. Wszyscy wiemy, że pomimo ogromnych wysiłków wszystkich zaangażowanych, uczenie się na odległość okazało się dużym wyzwaniem i że dzieci przegrywały w pierwszych miesiącach pandemii. To jasne. W czasie przerwy świątecznej uczniowie i ich rodziny martwią się, że być może będą musieli wrócić do nauki na odległość. Minister edukacji musi teraz wydać jasne oświadczenie, aby wyjaśnić, czy szkoły zostaną ponownie otwarte zgodnie z planem w styczniu. Zapewnienie otwartości szkół wymaga upewnienia wszystkich zaangażowanych, że szkoły są bezpiecznymi miejscami. Potrzebujemy, żeby minister Foley, upewniła rodziny i personel, co się robi, aby uczynić szkoły bezpieczniejszymi, i określić, jaki jest próg, na którym musiałaby się znajdować infekcja, aby szkoły musiały zostać zamknięte. Wszystkie decyzje dotyczące zdrowia publicznego w nadchodzących tygodniach powinny koncentrować się na zapewnieniu realizacji określonych priorytetów. Zapewnienie, że nasze szpitale nie są przytłoczone, jest absolutnie niezbędne, ale musimy też pamiętać o znaczeniu edukacji – jest ona kluczem do przyszłości naszych dzieci i ich socjalizacji. Wszelkie decyzje dotyczące zdrowia publicznego w nadchodzących tygodniach muszą mieć na celu w miarę możliwości zachowanie nauki w szkole. Sinn Féin chciałaby bezpiecznego i zrównoważonego ponownego otwarcia szkół w styczniu zgodnie z planem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Radość Polaków tr
Dariusz Bonisławski
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian