Minister musi wyjaśnić, kiedy zostaną dostarczone dodatkowe schronienia

– Ten haniebny brak przestrzeni oznacza, że ​​każdego dnia średnio osiem kobiet jest odrzucanych ze schroniska w Irlandii –

Według Holly Cairns, rzecznika socjaldemokratów ds. sprawiedliwości społecznej, rząd musi natychmiast podjąć działania w odpowiedzi na spóźnione zobowiązanie do znacznego zwiększenia liczby miejsc schronienia.

Posłanka Holly Cairns:

– W wywiadzie udzielonym Morning Ireland minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała, że ​​zobowiązała się do zwiększenia liczby miejsc schronienia do ponad 400 z niewiarygodnie niskiej bazy 140. Chociaż jest to mile widziane, oznacza to całkowite odwrócenie polityki rządu, dotychczasowe stanowisko energicznej obrony małej liczby miejsc schronienia w kraju, jako całkowicie wystarczające. W obecnej chwili mamy mniej niż jedną trzecią miejsc schronienia zalecanych przez Konwencję Stambulską. Istnieje dziewięć hrabstw bez jednej przestrzeni schronienia. Ten haniebny brak przestrzeni oznacza, że ​​każdego dnia średnio osiem kobiet jest odrzucanych ze schroniska w Irlandii. Wielokrotnie poruszałam tę kwestię w Dáil z różnymi ministrami i za każdym razem broniono status quo – chronicznego niedoboru miejsc. Minister McEntee, w swoim wywiadzie, również wydawała się winić społeczność i sektor wolontariatu za brak zapewnienia miejsc schronienia w dziewięciu hrabstwach kraju, w których nie ma łóżek. Należy zauważyć, że kolejne rządy zawsze zadowalały się zlecaniem na zewnątrz odpowiedzialności za świadczenie tej usługi sektorowi wolontariatu. Jeśli istnieją luki w usługach – a wszyscy wiemy, że są – to wina spada wprost na ten rząd i poprzednie rządy. Nadchodząca strategia rządu dotycząca przemocy domowej, seksualnej i ze względu na płeć nie jest pierwszą taką strategią. To trzecia – pierwsza pochodzi z 2010 roku, zaledwie rok przed objęciem urzędu przez Fine Gael. Przez cały ten czas nie zajęto się chronicznym brakiem miejsc schronienia. Zwalczanie przemocy domowej, seksualnej i związanej z płcią będzie wymagało trudnych zmian społecznych i kulturowych, których wprowadzenie zajmie trochę czasu. Natomiast zwiększenie dostępności cegieł i zapraw murarskich powinno być stosunkowo proste. Ten rząd i kolejne rządy kierowane przez Fine Gael zbyt długo nie radziły sobie z tą ważną kwestią, w wyniku czego ucierpiały kobiety i dzieci. Nie ma dalszych wymówek dla kolejnych opóźnień. Minister musi wyjaśnić, kiedy te dodatkowe miejsca schronienia zostaną dostarczone?

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy plan modernizac
Labour Party mówi,
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська