Minister musi wiedzieć, dlaczego brakuje szczepionek

Sinn Féin naciska na ministra zdrowia, aby wyjaśnił, skąd biorą się wszelkie opóźnienia w dostawach szczepionek i dlaczego, Irlandia nie ma zapasów wakcyny?

Poseł Sinn Féin David Cullinane stwierdził, że minister zdrowia Stephen Donnelly, nie wyjaśnił, dlaczego w kraju powstają niedobory szczepionek. Cullinane dodał również, iż minister, musi być znacznie bardziej aktywny w kontaktach z firmami farmaceutycznymi, co pozwoli na pozbycie się niejasności. Obecnie, mówił dalej poseł, minister Donnelly i HSE, nie są w stanie podać parlamentarzystom, powodu opóźnień w dostawach. Jednocześnie poseł opozycji wezwał producentów szczepionek, by kierowali się zasadami jasności, więc i one odpowiedziały, skąd takie opóźnienia w dostawach? Największe zainteresowanie posła budzi brytyjski producent i to właśnie od AstraZeneca, Cullinane spodziewa się odpowiedzi.

Wracając na krajowe podwórko, poseł wezwał rząd, aby uczynił wszystko, co jest możliwe, aby szczepionki w zakontraktowanych ilościach, na czas trafiały do punktów szczepień.

Premier Micheál Martin wyraził swoje rozczarowanie w zakresie dostaw szczepionek, a jednocześnie zobowiązał się, iż do 5 kwietnia, jego gabinet spróbuje ustalić prawdziwe przyczyny opóźnień. Premier w odpowiedzi na jedno z pytań, jakie zadawali mu dziennikarze, stwierdził, że nie jest do końca możliwe, kupowanie w Wielkiej Brytanii nadprogramowych szczepionek. W rozmowie telefonicznej z Borisem Johnsonem miał usłyszeć, iż szef z Downing Street, co dał jasno do zrozumienia, chce najpierw zaszczepić mieszkańców Królestwa, a następnie może sprzedawać szczepionki do państw, w których występują jakieś braki.

Bogdan Feręc

Źr: RTE Radio One

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Leaving Certificate
POLICJANCI WPADLI NA
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian