Minister mieszkalnictwa naraził się na ostrą krytykę

Gabinet zastanawia się, jak rozwiązać kryzys migracyjny, który wywołany został przez atak Rosji na Ukrainę, a i pojawił się pomysł ministra Darragha O’Briena, a ten raczej nie przypadnie do gustu mieszkańcom kraju.

Otóż Departament Mieszkalnictwa wysłał do innych ministerstw informację, iż powinny włączyć się do akcji poszukiwania mieszkań dla uchodźców z Ukrainy i zidentyfikować wszelkie wolne lokale, jakie dostępne są w Irlandii. Departament O’Briena prosi również, aby ministerstwa szukały każdego wolnego skrawka ziemi, na którym można by wybudować mieszkania dla uchodźców.

List do ministerstw wysłany został, gdy kraj spodziewa się, że na wyspie pojawi się ponad 100 000 ukraińskich uchodźców wojennych, a tym trzeba będzie zapewnić dach nad głową.

Minister Darragh O’Brien poprosił też przedstawicieli sektora budowlanego, żeby i oni pomogli szukać pustych budynków oraz wolnych gruntów, a te mogłyby być wykorzystane do budowy na nich mieszkań dla uchodźców z Ukrainy. Do poszukiwań włączone mają być również agencje zarządzania nieruchomościami.

Co ciekawe, tereny i budynki mieszkalne dla Ukraińców, mają mieć dostęp do bieżącej wody, energii i łączy szerokopasmowych, ale też znajdować się w pewnych strefach, dobrze skomunikowanych z najbliższym otoczeniem.

Minister mieszkalnictwa zapowiedział też, że użyje swoich wszystkich uprawnień, włącznie z tymi dotyczącymi planowania awaryjnego, żeby przyspieszyć budowę domów dla uchodźców.

*

Jakże chwalebne to działanie w kwestii pomocy uchodźcom, bo z całą pewnością należy dotkniętemu wojną narodowi pomóc, ale należy się też zastanowić, dlaczego minister O’Brien czekał z takimi decyzjami do tej pory i nie zrobił tych wszystkich kroków, aby rozwiązać kryzys bezdomności w Irlandii? O ile teraz szuka się przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy mieszkań dla ukraińskich uchodźców wojennych, to dlaczego nie było do tej pory możliwe, znalezienie kilku tysięcy jednostek mieszkalnych dla bezdomnych i zagrożonych bezdomnością w kraju? To z kolei może stać się podstawą do wyrażenia wobec ministra głębokiego niezadowolenia społecznego, a nie jest wykluczone, że i opozycja parlamentarna zapyta ministra, czy jego działania nie są obliczone na poprawę wizerunku Irlandii na arenie międzynarodowej, bo takie głosy dochodzą już do naszej redakcji. W każdym razie minister swoim listem skierowanym do innych departamentów rządowych wskazał, że możliwe było już wcześniej rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ale ani on, ani rząd, w którego imieniu działa, takiej woli nie miał.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
VAT na prąd i gaz b
Cena ropy zaczęła
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>