Minister McGrath opublikował Półroczny Raport o Wydatkach 2021

Minister ds. wydatków publicznych i reform Michael McGrath opublikował w piątek 23 lipca raport o wydatkach śródrocznych (MYER) na rok 2021.

Wynika to z publikacji  Letniego Oświadczenia Gospodarczego w  zeszłym tygodniu, w którym określono parametry budżetu 2022 i strategię fiskalną do 2025 roku. Strategia ta przewiduje stopniowe wycofywanie wyjątkowych form wsparcia Covid-19 i wzrost podstawowych wydatków o ok. średnio 5 proc. w okresie do 2025 roku.

Szacuje się, że w ramach łącznej kwoty 31 miliardów euro w latach 2020 i 2021 rząd udostępni w tym roku 15 miliardów euro w postaci dodatkowych bezpośrednich środków na wydatki, aby odpowiedzieć na Covid-19. Zapewnia to znaczne fundusze na zatrudnienie i wsparcie dochodu, w szczególności program subsydiowania wynagrodzeń w zatrudnieniu i zasiłek dla bezrobotnych na wypadek pandemii, a także wsparcie kluczowych usług, w tym zdrowia, edukacji i transportu publicznego.

MYER zawiera szczegółowe informacje na poziomie departamentów dotyczące kwot przeznaczonych na wydatki związane z Covid-19 i określa jasną podstawową pozycję wydatków przed nadchodzącym procesem szacowania. Proces ten będzie również uwzględniał trendy wydatkowe do końca czerwca nakreślone w Półrocznym Raporcie o Wydatkach.

Jak wskazano w Letnim Oświadczeniu Gospodarczym i szczegółowo opisano w MYER, przy ogólnym wzroście o 5% podstawowych wydatków istnieją dodatkowe koszty, które muszą być pokrywane każdego roku w związku z istniejącymi usługami. Biorąc pod uwagę ten kontekst, istnieje wymóg skupienia się na wartości w stosunku do ceny, aby wspierać efektywne usługi publiczne, które zapewniają lepsze wyniki. W tym celu w ostatnich latach wprowadzono szereg reform budżetowych, przy czym ważnym elementem jest przegląd wydatków. MYER zawiera podsumowanie Spending Review 2021. Pierwsza transza artykułów z 2021 Spending Review zostanie opublikowana wkrótce, a kolejne materiały zostaną opublikowane jesienią.

Na początku tego miesiąca rząd zatwierdził i opublikował  pierwszy raport na temat ram dobrobytu dla Irlandii. MYER zawiera rozdział określający, w jaki sposób rozwój tych ram dobrostanu może wpływać na wysiłki na rzecz poprawy wpływu polityki publicznej na życie ludzi.

Komentując swoją publikację, minister McGrath powiedział:

– Ogólne przegłosowane wydatki mają w tym roku wynieść ponad 90 miliardów euro. Przed Covid planowane wydatki na 2020 r. wyniosły 70 mld euro. Ten wzrost wydatków odzwierciedla znaczny poziom zasobów dostarczonych w celu wsparcia naszych ludzi, biznesu i usług publicznych w czasie pandemii. Wraz z kontynuowaniem programu szczepień, będzie to wspierać dalsze ponowne otwarcie społeczeństwa i ożywienie gospodarcze. Jak wskazano w MYER, z prawie 7 miliardami euro dostępnymi na sfinansowanie wydatków związanych z Covid w przyszłym roku, rząd jest zaangażowany w stopniowe ostrożne wycofywanie funduszy na wsparcie w wyjątkowych przypadkach. Zostanie to zrobione w sposób, który wesprze naszych obywateli i gospodarkę w odbudowie i przywróci finansom publicznym stabilne podstawy. Wydatki na podstawowe programy mają wzrosnąć średnio o nieco ponad 5 procent w okresie do 2025 r. Wzrost ten będzie wspierać ogromne inwestycje w nasz program kapitału publicznego oraz ulepszenia usług publicznych i pomocy społecznej. Zrównoważony charakter wydatków wymaga, aby wdrożone obecnie wzrosty podstawowych wydatków były przystępne w perspektywie średnioterminowej, a także, aby pełna kwota wydatków publicznych przyniosła naszym obywatelom lepsze wyniki. Wymaga to ciągłego i coraz większego skupienia się na opłacalności poprzez oparcie się na reformach budżetowych, takich jak przegląd wydatków i kodeks wydatków publicznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Początek fali prote
HSE obawia się znac

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>