Minister McConalogue ogłasza postępy w dostępie do rynku Arabii Saudyjskiej

Minister rolnictwa, żywności i marynarki Charlie McConalogue ogłosił, iż nastąpił postęp w poszerzaniu dostępu do rynku irlandzkiej wołowiny w Arabii Saudyjskiej.


Minister McConalogue spotkał się w środę z kierownictwem Saudyjskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (SFDA) w Rijadzie, gdzie, co do zasady, osiągnięto porozumienie w sprawie zniesienia obecnego ograniczenia, zgodnie z którym eksport irlandzkiej wołowiny do Królestwa Arabii Saudyjskiej musi pochodzić z bydła poddanego ubojowi w wieku poniżej 30 miesięcy. Teraz nastąpią dalsze prace techniczne w celu dopełnienia niezbędnych formalności w celu potwierdzenia rozszerzonego dostępu. Minister McConalog zapewnił również zobowiązanie SFDA do dalszych prac technicznych w dostępie dla jagnięciny i podniósł możliwość dostępu mięsa drobiowego w przyszłości.

Przemawiając po spotkaniu z dyrektorem generalnym SFDA, dr Hishamem bin Saad Aljadhey, minister McConalog z zadowoleniem przyjął rozwój, a stwierdził:

– Po konstruktywnym spotkaniu z SFDA mam przyjemność poinformować, że wymóg, aby cała wołowina eksportowana do Arabii Saudyjskiej pochodziła ze zwierząt poniżej 30 miesiąca życia, został zniesiony. Chociaż niezbędne formalności pozostają do sfinalizowania umowy, jest to mile widziana wiadomość i jest następstwem szczegółowej współpracy mojego departamentu z właściwymi władzami saudyjskimi, przy wsparciu ambasady Irlandii w Rijadzie i attaché ds. rolnictwa w regionie Zatoki Perskiej. Eksport żywności z Irlandii do Królestwa Arabii Saudyjskiej wyniósł w zeszłym roku prawie 100 milionów euro i zdominowany był przez produkty mleczne. Jednak postrzegam ten rynek, jako rynek z potencjałem wzrostu, zwłaszcza w przypadku irlandzkiej wołowiny. Spotkałem się z klientami detalicznymi i gastronomicznymi w tym tygodniu w Rijadzie i każdy wyraził silną chęć zakupu większej ilości irlandzkich produktów w nadchodzącym czasie. Około 70% ludności saudyjskiej ma mniej niż 30 lat, z zapotrzebowaniem na jakość i rosnącym zainteresowaniem związkiem między zdrowiem a dobrymi wartościami odżywczymi jedzenia. Irlandzka wołowina jest synonimem jakości, zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa w regionie Zatoki Perskiej i jestem przekonany, że wkrótce otworzą się drzwi do szerszego dostępu irlandzkiej wołowiny do rynku saudyjskiego. Nasza strategia Food Vision 2030 i jej zintegrowane podejście do systemów żywnościowych wzbudziły w tym tygodniu duże zainteresowanie, zarówno ze strony rządu, jak i biznesu; podobnie jak rola Sustainable Food Systems Ireland (SFSI) w dzieleniu się irlandzkim doświadczeniem rolno-spożywczym z naszymi zagranicznymi partnerami. 

Dyrektor ds. globalnego biznesu w Bord Bia Ailish Forde z zadowoleniem przyjęła sukces zaangażowania Arabii Saudyjskiej:

– Arabia Saudyjska stanowi znaczną szansę dla irlandzkiego sektora spożywczego. Wyniki ministerialnych prac z tego tygodnia, są naprawdę pozytywne, co daje nam dalsze możliwości wejścia na rynek z 35 milionami konsumentów. Badania Bord Bia ilustrują, w jakim stopniu konsumenci są zainteresowani żywnością wysokiej jakości, naturalną i produkowaną w sposób zrównoważony. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z kluczowymi klientami i zainteresowanymi stronami w nadchodzących tygodniach i miesiącach.


W innym miejscu saudyjskiej misji handlowej w regionie Zatoki Perskiej minister McConalogue spotkał się z globalnym gigantem mleczarskim Almarai oraz sprzedawcą premium Tamimi, która posiada ponad 60% krajowego rynku saudyjskiego świeżych produktów mleczarskich i wykorzystuje składniki z irlandzkich firm mleczarskich i spożywczych w swojej ofercie gastronomicznej.

Tamimi ma ponad 80 sklepów w całej Arabii Saudyjskiej i jest uważana za jednego z wiodących detalistów premium w regionie. Już teraz gromadzi zapasy irlandzkich produktów mlecznych z wyrażoną chęcią rozszerzenia oferty. 

Minister McConalogue wziął także udział w wydarzeniach pierwszego dnia tygodnia „Żywność, rolnictwo i środki utrzymania” na EXPO 2020 w Dubaju. W Pawilonie Irlandzkim na EXPO odbywały się dyskusje panelowe na temat zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa w naszym systemie żywnościowym, dzięki czemu Irlandia skupi się na tych zagadnieniach w kontaktach z partnerami ze świata. 

Minister McConalogue przemawiał na wydarzeniu Irish Business Network w Dubaju i zapowiedział że dalej będzie współpracował z Bord Bia w ułatwianiu spotkań między irlandzkimi firmami spożywczymi a potencjalnymi klientami.

Minister McConalog skomentował to w następujący sposób:

– To był przywilej poprowadzić moją pierwszą osobistą misję handlową w regionie Zatoki Perskiej i zobaczyć na własne oczy, jak bardzo ceniona jest irlandzka żywność na tym ekscytującym rynku, a zwłaszcza, jak rezonuje historia irlandzkiego rolnictwa rodzinnego z ludźmi na całym świecie. Podejście Team Ireland i wszystkich zaangażowanych, w tym mojego Departamentu, Bord Bia, Enterprise Ireland, SFSI i uczestniczących firm spożywczych Origin Green, dużych i małych, było naprawdę imponujące. Chciałbym szczególnie podziękować ambasadorowi Aidanowi Croninowi w Abu Dhabi, irlandzkiemu komisarzowi Expo Pat Hennessy, ambasadorowi Gerardowi McCoy w Rijadzie, kierownikowi regionalnemu Bord Bia Kieranowi Fitzgeraldowi w Dubaju oraz wszystkim w ich zespołach, a także mojemu zespołowi w Departamencie za ogrom włożonego w przygotowania wysiłku, aby ta misja gospodarcza zakończyła się sukcesem.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fianna Fail

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Połączenie kolejow
Irlandzkie przedpoł
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська