Minister lekceważy wnoszone poprawki

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz klimatu i członek Komisji Klimatycznej Oireachtas Darren O’Rourke powiedział, że „niezwykle rozczarowujące” jest to, że minister Eamon Ryan odmawia przyjęcia którejkolwiek z opozycyjnych poprawek do działań na rzecz klimatu i rozwoju niskoemisyjnego (Poprawka) Ustawa 2021.


Teachta Dála O’Rourke stwierdził również, że szczególnie rozczarowujące było odrzucenie przez ministra tych poprawek, które „mają na celu poprawę bardzo słabej definicji sprawiedliwej transformacji zawartej w projekcie ustawy”.

Poseł z Meath East powiedział:

– Chociaż z zadowoleniem przyjmujemy zmiany wprowadzone do ustawy o klimacie na podstawie przedlegislacyjnego raportu kontrolnego Komisji Klimatycznej Oireachtas, nadal istnieją znaczne luki, które należy usunąć. Sinn Féin przedstawiła szereg poprawek dotyczących sprawiedliwej transformacji, których celem jest poprawienie bardzo słabej definicji w obecnej formie. Podobnie postąpili inni członkowie opozycji. Poprawki Sinn Féin miały na celu zdefiniowanie zasad sprawiedliwej transformacji i sprawiedliwej transformacji oraz zapewnienie, że rząd przestrzega ich podczas przygotowywania i rozważania planów działań na rzecz klimatu, budżetów węglowych i krajowej długoterminowej strategii działań na rzecz klimatu. Ponadto starali się zapewnić, aby rząd wyjaśnił, w jaki sposób ich propozycje i polityki mają wpłynąć na różne sektory, gospodarstwa domowe, społeczności i regiony oraz sposoby, w jakie rząd będzie je wspierał. Pomimo że – nasze poprawki są pragmatyczne, rozsądne i oparte na podejściu w innych jurysdykcjach, minister wprost odmówił przyjęcia ich na posiedzeniu komisji. Jego lekceważąca postawa jest bardzo rozczarowująca i nie rozwieje obaw, że podejście Fine Gael, Fianna Fáil i Greens do działań na rzecz klimatu będzie karalne i uderzy w tych, których stać na to najmniej. Świadectwem tego są poprzednie decyzje polityczne, na przykład podatek węglowy nakładany na ludzi bez przewidzenia, jak wpłynie on na najbiedniejszych w naszym społeczeństwie. To nie jest opcjonalny dodatek, aby przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu było sprawiedliwe i sprawiedliwe – jest to absolutny imperatyw, jednak obecny projekt ustawy o klimacie nie stanowi do tego odpowiedniego prawa.

*

Gdzie są rozwiązania? Wsparcie i dotacje to nie jest to, czego można się spodziewać. Uznaję więc, że i Sinn Féin, wpisuje się w rządowy program zmian klimatycznych, nie proponując alternatyw.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij
Opozycja nareszcie z
Właściciel nie bę
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian