Minister krytykuje plany podniesienia opłat

Minister ds. dzieci Roderic O’Gorman skrytykował zapowiedzi właścicieli niektórych żłobków i przedszkoli, które sugerują zwiększenie opłat za korzystanie z ich placówek.

Wg ministra O’Gormana, nie ma to żadnego uzasadnienia, a w chwili, kiedy kraj przygotowuje się do ponownego otwarcia, jest to wręcz zapowiedź, która nie powinna się pojawić. Szef resortu ds. dzieci dodał, iż dzieje się tak w przypadku prywatnych placówek opiekuńczych, a mówi się nawet, że podwyżki opłat sięgnąć mogą do 20% dotychczasowych opłat za żłobki i przedszkola.

Właściciele stwierdzili natomiast, że podwyżki są nieuniknione, gdyż spodziewają się mniejszej ilości dzieci, a jednocześnie w ostatnich latach znacznie, bo do 310% wzrosły opłaty związane z ubezpieczeniem żłobków i przedszkoli, co wpływa na wynik ekonomiczny. Tym samym, podwyżki opłat są już właściwie pewne, chociaż Ministerstwo ds. Dzieci wzywa, bo od takich odstąpić. Minister O’Gorman zaniepokojony jest również doniesieniami, iż w niektórych przypadkach, ubezpieczenia wzrosły o prawie 9000 € rocznie i wynoszą już ponad 36 450 €.

W przyszłym tygodniu minister Roderic O’Gorman spotka się z przedstawicielami tego sektora, a rozmawiać będzie o planowanych podwyżkach, a i zapowie, zmianę modelu finansowania placówek opieki oraz nauki wczesnej.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Children and Youth Affairs

Polska-IE: Udostępnij
Zgromadzenia będą
Gospodarka ponownie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian