Minister kłóci się z prokuratorem

Wczoraj przypadał termin wygaśnięcia przepisów o zakazie eksmisji oraz zakazie podnoszenia czynszów, ale na popołudniowym posiedzeniu gabinetu podjęto decyzję, aby te obowiązywały jeszcze do 1 sierpnia.

Inicjatorem takiego krótkiego przesunięcia terminu był minister ds. budownictwa samorządu lokalnego i dziedzictwa Darragh O’Brien, który poprosił ministrów, by zgodzili się z jego argumentacją. Minister O’Brien stwierdził, że albo do 1 sierpnia zaproponuje zestaw rozwiązań zabezpieczający lokatorów, albo zmodyfikuje przepis o zakazie eksmisji w taki sposób, by wytrącić z rąk argumenty prokuratorowi generalnemu, który uważa, że dłuższe obowiązywanie zakazu eksmisji, jest niekonstytucyjne.

Minister budownictwa powiedział też na posiedzeniu, iż wręcz walczy obecnie z prokuratorem generalnym, by ten wycofał się ze swoich twierdzeń o niekonstytucyjności regulacji, gdyż jest ona działaniem nadzwyczajnym, odpowiadającym potrzebie całego kraju.

Wg Urzędu Prokuratora Generalnego, wraz ze znoszeniem kolejnych koronawirusowych obostrzeń, przepis o zakazie eksmisji, jest coraz mniej konstytucyjny, bo nie opiera się na przesłankach zdrowotnych, jakie były argumentem w chwili pandemii. Prokurator generalny Paul Gallagher uważa, że o ile w pewnej chwili potrzebny był ten środek, to obecnie nie ma podstaw prawnych, żeby został utrzymany, gdyż nie ma konieczności utrzymywania mieszkańców Irlandii w domach. Z tego natomiast wynika, iż prokurator uważa, że zakaz eksmisji, miał być środkiem utrzymania nas w domach, nie zaś wsparciem dla osób, które poprzez dzielność koronawirusa na wyspie, straciły źródła dochodów i mogły stracić możliwość opłacania czynszu.

Ministerstwo Budownictwa wraz ze swoim szefem stoi jednak na stanowisku, iż zakaz eksmisji powinien być przedłużony o kolejne kilka miesięcy, ale zaznacza, że nie będzie, bo nie może, obowiązywać przez dłuższy niż niezbędny czas.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Jest nadzieja na sku
Naczelny lekarz kraj
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish