Minister kazał oszczędzać

Opozycja zgodnie rzuciła się do krytykowania wypowiedzi wiceministra finansów Seána Fleminga, który w radiu RTÉ stwierdził, że ludzie powinni się zastanowić, jak zaoszczędzić, „zamiast narzekać na rosnące koszty życia”.

Ta wypowiedź zdenerwowała wiele osób, a te uznały, że minister oderwany jest od rzeczywistości, podobnie jak cały rząd, który nie rozumie, jak bardzo obecna inflacja wpływa na mieszkańców Irlandii.

Wiceminister Seán Fleming:

– Zakupy wymagają wysiłku, a jeśli ludzie się wysilą, mogą zaoszczędzić dużo pieniędzy. Zamiast narzekać na to, co rząd zamierza dla mnie zrobić, możesz mieć poważny wpływ na swoje własne finanse. Ale wiąże się to z koniecznością samodzielnego wykonania jakiejś pracy.

Po tej niefortunnej wypowiedzi, wiceminister tłumaczył prowadzącej audycję, iż jego słowa odnosiły się do polityków, głównie opozycji, ale przedstawicielowi Fianna Fáil, nie uwierzyli nawet ci, do których jakoby wypowiedź była skierowana.

Krytyka partii opozycyjnych była wręcz ogromna, a przewijało się tam głównie jedno stwierdzenie, iż wiceminister, „oderwany jest od rzeczywistości”, jak skomentował wypowiedź poseł Partii Pracy Duncan Smith. Poseł laburzystów stwierdził:

– Tu nie chodzi o zakupy, aby zaoszczędzić kilka centów tu i tam, wszystkie koszty ogrzewania, energii elektrycznej i koszty mediów są na najwyższym poziomie, bez względu na to, kto jest dostawcą.

Poseł Smith dodał, że minister, nie rozumie powagi sytuacji i nie chodzi o pojedyncze przypadki, a o całe grupy społeczne, które obecnie cierpią z powodu drożyzny.

Poseł Richard Boyd Barrett z People Before Profit uznał, iż komentarze wiceministra, były “całkowicie szokujące” i wskazują, że rząd znajduje się „na innej planecie”.

Słów krytyki nie szczędził przedstawicielowi obozy władzy poseł Sinn Féin Pearse Doherty, a ten powiedział, iż słowa Fleminga, były „obraźliwe”, a dodatkowo, skrytykował sposób postępowania ministra, który miał w ocenie Sinn Féin kilka miesięcy, aby przeciwdziałać „kryzysowi kosztów życia”.

Pod naporem słów krytyki, jakie padły z ust wiceministra, ów przemyślał swoją wypowiedź i wystosował przeprosiny, a te zawarł w oświadczeniu, które w nocy przesłał do stacji RTÉ. Oświadczenie zawiera następujące słowa:

– Nie miałem zamiaru sugerować, że ludzie nie powinni narzekać na koszty utrzymania, nie było to moim zamiarem i za to przepraszam. Nakłaniałem ludzi, aby oprócz środków podejmowanych przez rząd również rozglądali się za najlepszą ceną. Rząd i Fianna Fáil bardzo poważnie podchodzą do kwestii związanych z kosztami życia. Podejmujemy działania, aby złagodzić presję związaną z kosztami życia, z którą wiele osób ma obecnie do czynienia.

Jak wynika z badania Kantar Worldpanel, aktualne ceny artykułów spożywczych, osiągnęły najwyższy poziom cenowy od października 2020 roku, a jednocześnie, supermarkety zmniejszyły ilość promocji o 3% w porównaniu ze styczniem 2021 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
NATO’s eastern fla
Presja cenowa jest z