Minister Humphreys uruchamia program „Hot School Meals 2021”

Minister ds. ochrony socjalnej Heather Humphreys uruchomiła program gorących posiłków szkolnych 2021, z którego skorzysta około 35 000 uczniów w 189 szkołach podstawowych.

W ramach budżetu na rok 2021 minister Humphreys zapewniła dodatkowe 5,5 miliona euro na rozszerzenie programu gorących posiłków w szkole dla uczniów szkół podstawowych, którzy korzystali tylko z zimnego obiadu.

Po wyrażeniu zainteresowania i przeprowadzeniu selekcji wybrano 189 szkół, w tym 171 szkół DEIS.

Gorące posiłki będą dostępne dla wszystkich uczniów uczęszczających do 189 szkół podstawowych, które nie mają na miejscu stołówki lub kuchnie.

Gorący posiłek zastąpi dotychczasowy zimny obiad.

Każda szkoła musi wyznaczyć dostawcę, który dostarczy (przygotuje i dostarczy) gorące posiłki zgodnie z odpowiednimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i zgodne z „Normami żywieniowymi dla gorących posiłków szkolnych Healthy Ireland.

Od szkół oczekuje się wyboru menu obejmującego co najmniej dwa różne posiłki dziennie oraz opcję wegetariańską / wegańską, a także opcję spełniającą religijne i kulturowe wymagania żywieniowe uczniów.

Proces wyboru szkół odzwierciedla rozmieszczenie geograficzne we wszystkich obszarach władz lokalnych, biorąc pod uwagę liczbę uczniów, poziom zainteresowania i dostępny budżet.

Program gorących posiłków w szkole jest częścią ogólnego programu posiłków szkolnych, który zapewnia finansowanie około 1557 szkół i organizacji, z których korzysta 227 000 dzieci.

Formalnie rozpoczynając program, minister Humphreys powiedziała:

– Nasze dzieci w wieku szkolnym wykazały się niezwykłą odpornością w ciągu ostatnich 12 miesięcy pośród ogromnych zakłóceń spowodowanych przez Covid-19 w ich życiu. Program „Gorących Posiłków w Szkole” to ważna inicjatywa z punktu widzenia dobrego samopoczucia i odżywiania dziecka. Wiadomo również, że ułatwia lepsze wyniki w nauce. Kiedy program uruchamiany był, jako pilotaż, skorzystało z niego 6 600 dzieci w 37 szkołach. Od teraz „Hot School Meals” wesprze 35 000 dzieci w 189 szkołach w każdym mieście i powiecie w kraju. Chciałabym podziękować szkołom zaangażowanym w projekt i podziękować za ich stałą współpracę z Departamentem w celu zapewnienia jego realizacji.

Minister Humphreys opublikowała także „Raport z badań pilotażowych gorących posiłków”, który został wykonany na zlecenie Departamentu i ukończony w lipcu 2020 r. Celem tego badania było uzyskanie oglądu i wpływ projektu z perspektywy rodziców, nauczycieli, SNA, dyrektorów i dostawców żywności. Badania obejmują oceny ciepłych posiłków dostarczonych w ramach projektu pilotażowego, a także ich wartość, wdrożenie i administrację. Uwzględniono również wpływ projektu na marnotrawstwo żywności i zielone szkoły.

Badania wykazały:

  • Ogólnie gorące posiłki są wysoko oceniane pod względem jakości, wyboru, wielkości porcji, wymagań dietetycznych i wartości odżywczej;
  • Dwie trzecie nauczycieli / SNA stwierdziło, że projekt pilotażowy miał pozytywny wpływ na dietę dziecka;
  • Ponad dwie trzecie nauczycieli / SNA i dyrektorów oceniło gorące posiłki, jako lepszą jakość niż jedzenie, które dzieci jadły wcześniej;
  • Trzech na pięciu rodziców zdecydowanie zgadza się, że ich dzieci lubiły brać udział w programie.

Wyniki tych badań zostaną wykorzystane, jako pomoc w podejmowaniu przez Departament decyzji dotyczących przyszłości Programu.

Minister Humphreys skomentowała raport następująco:

– Badania wykazały, że projekt pilotażowy „Hot School Meals” miał bardzo pozytywny wpływ na frekwencję dzieci w szkole, a także na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki były zachęcające, ponieważ większość rodziców, nauczycieli i SNA oceniła ciepłe posiłki, jako lepszej jakości niż jedzenie, które wcześniej jedli ich uczniowie. To pokazuje, jak ważne jest rozszerzenie programu gorących posiłków szkolnych na rekordową liczbę dzieci.

Minister Humphreys ogłosiła również, że finansowanie w ramach Programu Posiłków Szkolnych będzie kontynuowane podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych dla szkół podstawowych i średnich.

Minister mówiła dalej:

– Przed pandemią finansowanie programu posiłków szkolnych ograniczało się do roku akademickiego. Jednak w odpowiedzi na Covid, mój Departament zapewnił, że to niezbędne wsparcie jest kontynuowane przez cały czas, niezależnie od tego, czy szkoły były otwarte, czy nie. Chcę uspokoić szkoły i rodziców, że finansowanie programu będzie kontynuowane podczas nadchodzącej Wielkanocy przerwy od 29 marca do 9 kwietnia. Zapewnienie finansowania programu posiłków szkolnych – zarówno w okresie szkolnym, jak i wakacyjnym – zapewnia bezpieczeństwo dzieciom, które polegają na tym ważnym wsparciu.

Kopia raportu jest dostępna tutaj: https://www.gov.ie/en/publication/a9bfb-school-meals/

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection

Polska-IE: Udostępnij
„Zgnilizna w centr
Partia Pracy wprowad
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian