Minister Foley zapewniła maturzystów

Niepewność z egzaminami Leaving Cert trwa, ale minister edukacji Norma Foley, zapewniła, że do końca tego tygodnia, uczniowie poznają dostępne opcje.

Obecnie pod presją niepewności związanej z egzaminami końcowymi jest ok. 63 000 uczniów, którzy od kilku tygodni oczekują, że resort edukacji, podejmie kroki, aby wyjaśnić, jak w tym roku wyglądać będzie egzamin Leaving Cert. Problemów w tym zakresie było wiele, wiele było też pomysłów rzucanych w przestrzeń publiczną, ale jasności jak nie było, tak nie ma ich nadal.

Same rozmowy były w pewien sposób dramatyczne, bo departament minister Foley, nie mógł dojść do porozumienia ze związkami nauczycielskimi, a jeden z nich, odszedł nawet od stołu rokowań. Obecnie, więc w tym tygodniu, wszystko ma się zmienić i minister Norma Foley obiecuje, że do końca tygodnia, wszystko będzie jasne i klarowne.

Trochę innego zdania jest opozycja w irlandzkim parlamencie i uważa, że o ile intensywne rozmowy w tej kwestii trwają, to nie osiągnięto jeszcze porozumienia oraz nie ma widocznych sygnałów, aby poczyniono w nich postępy. Słowa minister edukacji, część ugrupowań pozostających poza rządem, nazywa życzeniami Foley, bo nie stoją za jej słowami żadne fakty. Co podkreślają partie opozycyjne, rozmowy toczą się już pięć tygodni, natomiast konkretów w tej sprawie nie ma.

Premier Martin i wicepremier Varadkar, jak wynika z doniesień członków obu ugrupowań, którymi kierują, więc Fianna Fáil i Fine Gael, mieli wczoraj wieczorem otrzymać aktualne informacje o stanie negocjacji i proponowane rozwiązania. Niestety nie podano żadnych szczegółów i aktualne pozostają terminy, a także sposób prowadzenia egzaminu Leaving Cert, który wynika z zasad obowiązujących w normalnym roku szkolnym.

Nie ma też informacji, czy rząd wypowie się dzisiaj oficjalnie w tej sprawie, na co nalegała część klubów parlamentarnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rządowy program jes
„Ramping up”, ki
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian