Minister finansów nie chronił przedsiębiorstw i pozwolił podatnikom na dotowanie branży ubezpieczeniowej i jej akcjonariuszy

Rzecznik Sinn Féin ds. finansów Pearse Doherty zażądał, aby rząd spełnił swoją obietnicę i ścigał firmy ubezpieczeniowe, które przechowały pieniądze podatników, które zostały wypłacone na wsparcie przedsiębiorstw i ich pracowników podczas pandemii.

Przemawiając w tej kwestii poseł z Donegal skrytykował ministra finansów za ponowne umożliwienie przepływu pieniędzy podatników w górę do akcjonariuszy i wielkiego przemysłu, przy czym ubezpieczyciele odliczają wsparcie państwa od wypłat COVID-19 dla swoich klientów.

Teachta Dála Doherty powiedział:

– Po raz kolejny ten rząd nie zdołał chronić pieniędzy podatników i zamiast tego stanął po stronie wielkiego biznesu. W zeszłym roku minister stanu Seán Fleming ostrzegł, że firmy ubezpieczeniowe, które odliczają pomoc państwową wypłacaną firmom z ważnych roszczeń w ramach ich polis ubezpieczeniowych, nie zostaną „zwolnione” z opodatkowania. Minister wycofał się teraz z tej obietnicy – ​​skutecznie uwalniając branżę ubezpieczeniową. Oznacza to, że podatnik będzie dotował branżę ubezpieczeniową, która kwitła podczas pandemii, i jej akcjonariuszy. To jest całkowicie nie do przyjęcia. W marcu 2020 r. napisałem do rządu z prośbą o postawienie surowych warunków na wszelkie wsparcie finansowe udzielane firmom, aby pieniądze podatników nie trafiły do ​​udziałowców i tych, którzy ich nie potrzebują. Minister powiedział, że nie może odzyskać pieniędzy publicznych, które zostały w ten sposób niesłusznie zagarnięte przez ubezpieczycieli, ponieważ byłoby to działanie „wsteczne”. To przypomina wymówkę ministra Donohoe, który odmówił odzyskania wypłat dopłat do wynagrodzeń, które zostały wypłacone firmom, które wypłacały dywidendy swoim akcjonariuszom, jednocześnie otrzymując wsparcie. Wszyscy pamiętamy, jak minister finansów retrospektywnie opodatkowywał osoby otrzymujące PUP i jak państwo ścigało osoby biorące urlop podczas pandemii. Wsparcie finansowe wypłacane pracodawcom i finansowane przez podatnika nie było z tego powodu, że miałoby dotować branżę ubezpieczeniową i zapewnić jej wsparcie. Minister Fleming twierdził, że nie ma uprawnień, aby ścigać tych ubezpieczycieli i odzyskać te pieniądze. Musi zatem wyjaśnić, dlaczego on i minister finansów opublikowali w październiku przepisy dotyczące ubezpieczeń, które mogły, ale nie rozwiązały tej kwestii i nie przewidywały tych uprawnień. Rząd musi teraz podjąć wszelkie działania, aby odzyskać pieniądze, które zostały niesłusznie potrącone posiadaczom polis. Oddzielnie będę pisać do Banku Centralnego z zapytaniem, jakie działania podejmą w ramach swoich ram nadzorczych dotyczących COVID-19 i Business Interruption Insurance.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W małych firmach br
Pilna potrzeba przeg
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>