Minister Coveney w Waszyngtonie. Rozmowy dotyczą m.in. brexitu i gospodarki

Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney udał się do Waszyngtonu, gdzie dzisiaj zaplanowane ma spotkanie w Białym Domu i Departamencie Stanu.

W rozmowach kwestią dominującą będzie Brexit, ale pojawią się też tematy związane z tematyką gospodarczą oraz zbliżające się członkostwo Irlandii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Minister nie ma natomiast umówionego spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem, ale z doradcą ds. bezpieczeństwa USA Robertem O’Brienem oraz z zastępcą sekretarza stanu USA Stephenem Biegunem.

To dzisiaj, a jutro, Simon Coveney spotka się na Capitolu z członkami Kongresu USA, w tym z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a także z  przewodniczącym Komisji Fiskalnej Izby Richardem Nealem.

*

Te dwa ostatnie spotkania będą wynikiem wcześniejszej wizyty brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Dominica Raaba, który w USA przekonywał Nancy Pelosi, że granica w ramach irlandzkiej wyspy, nie powstanie. Przewodnicząca Izby Reprezentantów ze sceptycyzmem podeszła wtedy do deklaracji, a stwierdziła, że dokumenty przygotowywane przez Downing Street, mówią coś całkiem innego. Zastanawia też spotkania ministra Coveneya z szefem Komisji Izby Reprezentantów, która zajmuje się polityką podatkową, ale jest też w stanie udzielić gwarancji finansowych innemu państwu, a i akceptuje pożyczki międzynarodowe, o ile takich zamierza udzielić Biały Dom.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Fox News

Polska-IE: Udostępnij
Podniesienie poziomu
Profesor Mirosław M
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian