Minister Coveney przedstawi ważny dokument. Irlandia nagle przyspiesza działania brexitowe

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu, które prawie w całości poświęcone będzie brexitowi, a jest konsekwencją zapowiedzi premiera Borisa Johnsona, minister spraw zagranicznych zaprezentuje istotną notatkę, w kwestii stanu przygotowań do samego brexitu i relacji handlowych z Wielką Brytanią.

Słowa Borisa Johnsona odbiły się szerokim echem, gdyż komentuje je Bruksela, ale i większość państw unijnych, a najgłośniej mówi się to tej sprawie w Irlandii, bo zmiany, jakie proponuje wnieść Downing Street, wpływać będą na całą irlandzką wyspę. Irlandzki MSZ jest przekonany, iż takie postawienie w kwestii protokołu irlandzkiego, może być przyczynkiem do zerwania rozmów handlowych na linii Unia Europejska – Wielka Brytania, co oznaczać będzie Brexit w jego twardym, o ile nie najtwardszym wydaniu, więc po pierwsze z granicą pomiędzy Republiką a Irlandią Północną oraz ograniczonymi do absolutnego minimum kontaktami gospodarczymi pomiędzy UE a UK.

Już wczoraj, kanałami dyplomatycznymi, irlandzki rząd, przekazał swoje obawy w tej sprawie Londynowi, ale i skierował notatkę do Brukseli, a w obu informacjach, wyraża troskę o proces negocjacyjny.

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney sygnalizując dzisiejsze posiedzenie rządu, które przez część irlandzkiej prasy nazywane jest nadzwyczajnym, powiedział:

– Wszyscy chcemy zakończyć to do połowy października, abyśmy mogli przejść dalej i współpracować z firmami, aby upewnić się, że są one przygotowane na nowe realia handlu między Wielką Brytanią i Irlandią oraz Wielką Brytanią i Unia Europejską, jakie obowiązywać będą w przyszłym roku. Sugestia, że ​​Wielka Brytania może wprowadzić przepisy krajowe, które podważyłyby zobowiązania podjęte w umowie wyjściowej, byłaby bardzo poważnym nadużyciem zaufania. Myślę, że rząd brytyjski nie będzie miał wątpliwości co do stanowiska rządu irlandzkiego w odniesieniu do tej historii. Mam nadzieję, że zwrócą na to uwagę.

Rada Ministrów otrzyma dzisiaj od szefa resortu spraw zagranicznych dokładne zestawienie ze stanu przygotowań Republiki do brexitu, a jest to jednocześnie plan, który obejmuje swoim zasięgiem przygotowania do okresu przejściowego i nowe sposoby współpracy handlowej z Wielką Brytanią przez poszczególne departamenty rządowe.

Pełna treść dokumentu, który prawdopodobnie zostanie dzisiaj przyjęty, opublikowana będzie jutro. Prezentacją i wyjaśnieniem zagadnień zawartych w programie, na wspólnej konferencji prasowej zajmą się premier Micheál Martin, wicepremier Leo Varadkar, minister i lider Partii Zielonych Eamon Ryan oraz minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

Plan zawiera dwa możliwe scenariusze, które mogą być wdrożone już w końcówce tego roku, a opierają się na następujących założeniach:

– Ograniczonej umowie o wolnym handlu z Wielką Brytanią.

– Wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej bez umowy i handlem opartym na zasadach określonych przez Światową Organizację Handlu.

Niezależnie od planu, jaki może być realizowany w przypadku brexitu, oznaczać będzie to kolosalne zmiany dla całego irlandzkiego rynku, ale głównie dla firm, które swój model biznesowy oparły o współpracę ze Zjednoczonym Królestwem. W obu planach zawarte zostały wytyczne, w jaki sposób postępować będzie rząd, ale i przedstawione zostaną szczegółowe informacje dla firm, które powinny się przygotować na całkiem inną rzeczywistość po 31 grudnia 2020 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Boże Narodzenie i N
McGuinness otrzymał