Minister Coveney ostrzega Irlandię Północną

Kiedy minister rolnictwa Irlandii Północnej Edvin Poots zaproponował zmianę w zakresie kontroli granicznych, w dosyć ostry sposób zareagował na to minister spraw zagranicznych Simon Coveney.

Otóż pan Coveney stwierdził, że jakiekolwiek zmiany, które proponuje minister Demokratycznej Partii Unionistów, zostaną wprowadzone, będzie to złamaniem prawa międzynarodowego, w tym odrzuceniem protokołu wyjściowego, jaki podpisała Wielka Brytania, ale i złamaniem Protokołu Irlandzkiego. Wprowadzenie jednostronnych zmian stanie też w sprzeczności z Porozumieniem Wielkopiątkowym, bo konsekwencją takich działań, będzie utworzenie w ramach wyspy twardej granicy. Minister spraw zagranicznych Republiki Irlandii Simon Coveney dodał na wieczornym spotkaniu w Seanad, że to zaskakująca i frustrująca deklaracja konstytucyjnego ministra Irlandii Północnej.

Simon Coveney:

– Jeśli minister w Irlandii Północnej podejmie decyzję polityczną o zaprzestaniu wszelkich kontroli w portach, towarów przepływających przez Morze Irlandzkie, przybywających do Irlandii Północnej, jest to w rzeczywistości naruszenie prawa międzynarodowego. I chciałbym wszystkim przypomnieć, że protokół jest częścią umowy międzynarodowej. Został uzgodniony i ratyfikowany przez Wielką Brytanię i UE, a jego realizacja jest nie tylko częścią traktatu międzynarodowego, ale jest częścią prawa międzynarodowego. Myślę więc, że celowe udaremnienie zobowiązań wynikających z tego traktatu byłoby naprawdę bardzo poważną sprawą. To w gruncie rzeczy zabawa w politykę i z prawnymi zobowiązaniami. I mam nadzieję, że tak się nie stanie, chociaż jest taka groźba. Powinniśmy również odnotować, że protokół został zaprojektowany i wymyślony oraz zgodził się chronić Porozumienie Wielkopiątkowe w czasie…, w kontekście wprowadzania na tej wyspie Brexitu, a wszystkie jego wymiary, w pełni uznają konstytucyjną pozycję Irlandii Północnej określoną w Porozumieniu Wielkopiątkowym. Więc zachęcałbym osoby odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, do kontynuowania negocjacji między rządem brytyjskim a Komisją Europejską.

Minister Edvin Poots, nie ustaje jednak w dążeniach do zniesienia kontroli na Morzu Irlandzkim, a zaapelował do parlamentarzystów w Stormont, by przyjrzeli się jego propozycjom i przeczytali opinie prawne, jakie uzyskał północnoirlandzki Departament Rolnictwa. W tych natomiast pojawia się informacja, że nie można kontynuować kontroli granicznych, bo nie ma na takie działania zgody kierownictwa Stormont, więc organa wykonawcze, nie mogą działać wbrew prawu.

Podobnego zdania, jak ministra Coveneya, jest szefowa Sinn Féin w Irlandii Północnej Michelle O’Neill, która jasno powiedziała, że „posunięcie ministra Pootsa, byłoby próbą bezprawnej ingerencji w prawo międzynarodowe”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie ma prostego rozw
Irlandzka inflacja n
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська