Minister Coveney nie wyklucza kolejnych lockdownów

W dzisiejszym programie RTÉ „The Week in Politics”, minister spraw zagranicznych Simon Coveney powiedział, że kolejne „blokady, nie są nieuniknione”.

Takie decyzje mogą być podjęte ze względów czysto zdrowotnych, więc aby ograniczyć transmisję i późniejsze rozprzestrzenianie się koronawirusa, bo wciąż należy podejmować wysiłek, żeby kraj utrzymać w bezpieczeństwie zdrowotnym. Wg ministra Coveneya, obecny pogląd na działania podejmowane w zakresie ochrony zdrowia, koncentrują się na sprawdzonych i działających metodach walki z wirusem, a opinia rządu, zgodna jest z poglądem prezentowanym przez naczelnego lekarza kraju dr. Tony’ego Holohana.

Simon Coveney podkreślił, iż bardzo ważne jest, aby mieszkańcy Irlandii, stosowali się do zaleceń, bo to jeden z czynników, który wpływa na przenoszenie się koronawirusa.

Minister Coveney stwierdził:

– Istotne jest, aby ograniczyć kontakty towarzyskie, upewnić się, że pomieszczenia są wentylowane, nosić maski, gdy ludzie są w tłumie w pomieszczeniach i na zewnątrz, pracować w domu, kiedy tylko możesz. Są to informacje, które ludzie słyszeli wiele razy i rozumieją, ponieważ działają. Więc można uniknąć wprowadzenia kolejnych ograniczeń, ale będziemy musieli bardzo uważnie obserwować liczby, ponieważ nasz system szpitalny znajduje się teraz pod ogromną presją. Ponad 640 osób jest w szpitalu, ponad 120 z nich przebywa na OIOM-ie, co wywiera ogromną presję na nasz system opieki zdrowotnej, więc musimy to uważnie obserwować. Musimy go chronić i będziemy to robić, jako rząd. Przyszłe blokady nie są nieuniknione, ale wymaga to krajowego wysiłku, aby zrobić to, co wiemy, że działa, aby przynajmniej spowolnić rozprzestrzenianie się tego wirusa.

Minister zapewnił też, że nikt w rządzie, nie chce ponownego wprowadzenia wyższych poziomów ograniczeń, ale gabinet z całą pewnością podejmie taką decyzję, jeżeli stanie się ona niezbędna, a wprowadzone ograniczenia, będą miały podstawy w celu chronienia społeczeństwa i z punktu widzenia zdrowia publicznego oraz opieki zdrowotnej. Wszelkie zasady, jakie obowiązują obecnie, ale i ewentualne przyszłe, obliczone są na maksymalizowanie efektu ich działania.

Simon Coveney powiedział również, że „jak dotąd, wydane zostało około 8 miliardów euro na płatności PUP”, a rząd, nadal będzie wspierał firmy i sektory, o ile dotknięte zostaną dodatkowymi ograniczeniami.

Po dłuższej rozmowie z ministrem Coveneyem przyszedł czas na wypowiedzi przeciwników politycznych i lider Aontú Peadar Tóibín zwrócił uwagę, iż w zakresie zwiększania wydajności szpitali, więc zwiększenia ilości łóżek szpitalnych i personelu, gabinet prawie nic nie zrobił. Współprzewodnicząca Socjaldemokracji Róisín Shortall uznała, że ważne jest obecnie, by „spłaszczać krzywą wzrostu zakażeń”, a może się to stać poprzez szybkie wprowadzenie szczepień dodatkowych. Ten program idzie bardzo wolno i rząd powinien zintensyfikować działania, dodała Shortall. Przedstawicielka Sinn Féin Louise O’Reilly kierowała się w jeszcze inną stronę i jej retoryka poszła w kierunku testów antygenowych, a o możliwości ich wykonywania i dostępności, opinia publiczna powinna być informowana na bieżąco.

W odpowiedzi na słowa opozycji, minister Coveney powiedział, że testy antygenowe prowadzone są w kraju od wielu miesięcy, a teraz, wprowadzone zostały na szeroką skalę i rząd się upewni, czy wszyscy rozumieją, jak oraz kiedy ich używać. Minister podkreślił, iż nie można doprowadzić do sytuacji, by to testy antygenowe, zastąpiły badania PCR, co może być niebezpieczne dla większej części społeczeństwa. W zakresie dawek przypominających minister odpowiedział, że rząd działa w trybie pilnym, a dodał, że sam program szczepień, jest w Irlandii „nadzwyczajnym sukcesem”. Obecnie można podawać w kraju ok. 230 000 dawek przypominających szczepionki tygodniowo, ale wkrótce ilość ta wzrośnie do 270 000. Do tej pory trzecią dawkę wakcyny otrzymało ponad 500 000 osób, a kwalifikuje się do jej otrzymania lub będzie się wkrótce kwalifikować 2,5 mln osób w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy radiowy dżingi
Gdy ostatni Polacy r
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська