Minister Coveney już to wie. Brexit „dobije” Irlandię

Minister spraw zagranicznych Simon Coveney ostrzega rząd o możliwych głębokich wydarzeniach ekonomicznych, jeżeli Irlandia nie przygotuje się na drugie uderzenie, a tym będzie Brexit.

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa, głównie te mniejsze, mogą nie być w stanie poradzić sobie z szokiem gospodarczym, jaki wywołany zostanie brexitem bez umowy”, powiedział minister Coveney. Dlatego dodał, iż należy zintensyfikować działania zabezpieczające kraj, a w takim przypadku może się okazać, że na ratowanie gospodarki przed zgubnym wpływem brexitu, potrzebne będzie nawet 85 miliardów euro.

W oficjalnych analizach, jakie przygotowane zostały dla rządu, mówi się, że pieniądze potrzebne będą na ochronę powiązań gospodarczych, pomoc przedsiębiorcom, ale i mieszkańcom Irlandii, co będzie miało istotne znaczenie dla ożywienia gospodarczego. Problem jest o tyle duży, mówi się w dokumencie, gdyż nałoży się na panujące zawirowania gospodarcze, a te wywołane zostały koronawirusem, natomiast Brexit spotęguje zjawisko załamania gospodarczego.

W opracowaniu zaznacza się też, że bardzo ważne jest dla Irlandii, aby w krótkim czasie po brexicie, odbudować stosunki gospodarcze z Wielką Brytanią, co pozwoli na zminimalizowanie strat, a i powrót do wymiany handlowej, jaka obserwowana była w normalnych warunkach ekonomicznych.

W ostrzeżeniu, które zawarte zostało w raporcie, jest również stwierdzenie, „zdolność gospodarstw domowych i przedsiębiorstw do radzenia sobie z drugim wstrząsem gospodarczym będzie bardziej ograniczona”, co doprowadzi zarówno te pierwsze, jak i irlandzki biznes na skraj przepaści.

Aktualnie dokumenty przekazane zostaną premierowi Micheálowi Martinowi oraz członkom rządu, a po ich opracowaniu, omawiane będą we wrześniu i październiku na forum Unii Europejskiej, którą z Wielką Brytanią, dzieli przepaść, o ile chodzi o porozumienie handlowe.

Rząd informuje, że już teraz wszystkie departamenty otrzymały polecenie, aby zintensyfikować prace w zakresie przygotowania nowych rozwiązań, które chronić mają kraj przed brexitem, a ustawa w formie zbiorczej, trafi do parlamentu po wakacyjnej przerwie posłów i senatorów.

Bogdan Feręc

Źr: Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Kontrolnie... (?!)
Rodzice niepokoją s
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish