Minister Coveney był w błędzie

Specjaliści ds. prawa morskiego są przekonani, że Irlandia, mogła działać bardziej zdecydowanie w kwestii rosyjskich ćwiczeń w jej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.

Obecnie wygląda to trochę tak, że to strona rosyjska poszła na ustępstwa, nie zaś działania irlandzkich władz i rybaków, doprowadziły do zmiany rejonu ćwiczeń floty Federacji Rosyjskiej. Rosja podkreśla, iż wykonała „gest dobrej woli”, co też stawia Rosjan w lepszym świetle, a bez nacisków ze strony irlandzkiej, nawet by im to przez myśl nie przeszło.

Ekspert ds. prawa morskiego, emerytowany wykładowca profesor z Trinity College Dublin Clive Symmons podkreślił, że Irlandia, ma pełne prawo odmówić Rosji i każdemu innemu państwu, przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych w swojej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej i nie ma to żadnego wpływu na stosunki międzynarodowe, bo taki zapis, znajduje się w prawie morskim na całym świecie.

Profesor Symmons dodał również, że gabinet w Dublinie, „niesłusznie twierdził”, że kraj był bezsilny w kwestii zablokowania manewrów morskich Federacji Rosyjskiej w Wyłącznej Strefie Ekonomicznej, bo Irlandia miała i ma pełne prawo do takich decyzji.

Wypowiedź eksperta wiąże się ze słowami ministra spraw zagranicznych i obrony Simona Coveneya, a ów stwierdził w ubiegłym tygodniu, że Irlandia, nie ma możliwości zablokowania ćwiczeń Rosjan, ale „nie są one mile widziane”. Minister Coveney dodał, iż Federacja Rosyjska, zmieniła lokalizację ćwiczeń z bronią ostrą, gdy napisał list do rosyjskiego ministra obrony Sergieja Szojgu, prosząc go, o „ponowne rozpatrzenie sprawy”.

Następnie Jego Ekscelencja Ambasador Federacji Rosyjskiej w Republice Irlandii Juruj Filatow, przekazał irlandzkiemu MSZ notę dyplomatyczną, a w tej znajdowała się informacja, że Rosja, przesunie się z manewrami nieco dalej na zachód.

Sprawa na tym się jednak nie kończy, bo rosyjski ambasador Jurij Filatow, zaproszony został na posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych Oireachtas, gdzie posłowie chcą przepytać Jego Ekscelencję w zakresie planowania manewrów oraz działań, jakie podejmowane były w tej kwestii przez obie strony.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dobra informacja dla
Dr Holohan wierny og
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська