Minister Coveney będzie rozmawiał o manewrach Rosjan w UE

Irlandię zaczęła niepokoić zapowiedź rosyjskiej floty, że w niedalekiej odległości od wybrzeży Irlandii, przeprowadzić ma testy rakietowe.

Minister Simon Coveney poruszył już tę kwestię z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Irlandii, Jurijem Filatowem, natomiast dzisiaj, rozmawiać będzie o tym na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Minister Coveney przypomniał, iż manewry Marynarki Wojennej Rosji, odbywać się mają zaledwie 240 km od brzegów Irlandii, a konkretnie Cork, co niepokoi władze kraju, które zostały o tym poinformowane z odpowiednim wyprzedzeniem, oficjalnymi kanałami.

Rosja poinformowała, zgodnie z przepisami, wszelkie instytucje, o zamiarze przeprowadzenia manewrów morskich, w tym Irlandzki Urząd Lotniczy, ale podkreślono w informacji, że nie będzie miało to wpływu na ruch lotniczy w rejonie prowadzonych ćwiczeń. Urząd Lotniczy z Irlandii podjął jednak decyzję, iż z rejonu manewrów, wycofa wszystkie cywilne statki powietrzne, więc zmieni ich trasy przelotów, by zagwarantować maszynom i pasażerom maksymalne bezpieczeństwo.

Podczas dzisiejszego spotkania w Brukseli, ministrowie spraw zagranicznych UE, omawiać mają sytuację na granicy Rosji z Ukrainą, a jednym z punktów staną się też manewry morskie Federacji Rosyjskiej w strefie wpływów morskich Republiki Irlandii. Minister Coveney ma wyrazić dzisiaj swoje obawy wobec rosyjskich ćwiczeń wojskowych, a przed wylotem do Brukseli powiedział:

– Zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją ONZ o prawie morskim, państwa są uprawnione do przeprowadzania ćwiczeń morskich w WSE (wyłącznej strefie ekonomicznej) innego państwa. W świetle obecnego środowiska politycznego i bezpieczeństwa w Europie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgłosiło władzom rosyjskim szereg obaw w związku z tymi ćwiczeniami. Będziemy kontynuować te dyskusje w nadchodzących dniach. Ministrowie spraw zagranicznych UE spotkają się w Brukseli i spodziewam się, że nasze dyskusje będą zdominowane przez sytuację bezpieczeństwa w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji i Ukrainy. Podczas tych rozmów pokrótce poinformuję moich kolegów z UE o planowanych rosyjskich ćwiczeniach Marynarki Wojennej. W szerszym ujęciu powtórzę również nasze pełne poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ponownie wzywać będę Rosję do deeskalacji napięć oraz konstruktywnego zaangażowania się w dialog.

Irlandia, jak dodał minister Coveney, zaktualizowała swoje porady dotyczące podróży międzynarodowych i zaleca, aby zrezygnować z wizyt na Ukrainie.

Swoje obawy w zakresie manewrów morskich, jakie przeprowadzić mają u wybrzeży Cork Rosjanie, wyrażają także inni politycy, i mówią, jak posłanka Sinn Féin Sorca Clarke, że to presja ze strony rosyjskiej, gdyż rozstawia swoje wojska w miejscach, które można uznać za newralgiczne. Obawy budzi też fakt, że manewry przeprowadzone będą z użyciem nowoczesnej technologii, która nie pozwala śledzić ruchu wojsk rosyjskich, chociaż flota Federacji, ma możliwość monitorowania wszystkich statków morskich i powietrznych w okolicy działania.

Ćwiczenia wojskowe na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Irlandii, są częścią całego cyklu manewrów, jakie przeprowadzić ma rosyjska flota na całym świecie, w tym na Morzu Śródziemnym, Morzu Północnym oraz na Oceanie Indyjskim.

Bogdan Feręc

Źr: DFA/Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Prime Minister to me
Wzrost przemocy domo
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська