Minister chce naszych pieniędzy

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister finansów Paschal Donohoe powiedział, iż takiego poziomu oszczędności, jakie zgromadzone zostały przez mieszkańców Irlandii, nie było nigdy.

Wg danych statystycznych, ilość pieniędzy, jakie znajdują się obecnie na rachunkach oszczędnościowych i bieżących, sięgnęła od 28 do 30 proc. wartości całego dochodu irlandzkiej gospodarki. Dlatego właśnie minister zwrócił na nie uwagę i chciałby, żeby część z nich, pozostała na wyspie, a poprzez wydatki lokalne, zasiliła budżet.

Na uwagę zasługują też słowa ministra, który powiedział, iż rząd „szuka sposobów, aby zatrzymać pieniądze w tutejszej gospodarce”.

Wg Paschala Donohoe, części osób, nie trzeba będzie w ogóle namawiać, aby zgromadzone przez okres blokad pieniądze, wydawali na wyspie, co zasili i pomoże w przywracaniu do normalności gospodarki, ale część pieniędzy, może być wydawana poza nią, co też będzie dobre, ale tylko w przypadku importu, chociaż nie do końca.

Minister Paschal Donohoe:

– Z pewnością będziemy poszukiwać wszelkich dostępnych dla nas sposobów, aby dać możliwości wykorzystania tych oszczędności w sposób korzystny dla naszej gospodarki.  Jeśli te pieniądze są wydawane, na przykład, na zakup z importu, korzystamy z podatkowego punktu widzenia, ale to inne gospodarki odnoszą korzyści na takich transakcjach. Gdyby zmieniły się ograniczenia dotyczące zdrowia publicznego i zezwolono by na podróżowanie poza Irlandię, wyobrażam sobie, że część oszczędności, które zostały odłożone przez ludzi, gdyż nie mogli wyjechać na wakacje poza Irlandię, zostałaby w tym momencie wykorzystana poza krajem.

*

Jak ministerstwo finansów „przekonywać” będzie do wydawania pieniędzy na wyspie? Tego dowiemy się wkrótce, a możliwości jest sporo, w tym podatkowe, ale i możliwe są ograniczenia w podróżowaniu, aby poniekąd zmusić nas do wakacyjnego odpoczynku w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Bankier.pl: Dlaczego
ROZBITA GRUPA, ZLIKW
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian