Minister biznesu bierze się za linie lotnicze. Klientom należy się zwrot pieniędzy

Minister biznesu Heather Humphreys z Komisją Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) rozpoczęli przegląd praktyk, jakie w okresie pandemii stosują linie lotnicze działające na terenie Republiki Irlandii.

Minister tuż po rozpoczęciu działań powiedziała, iż nie ma wątpliwości, że klientom należy się pełny zwrot pieniędzy za odwołanie lotu, więc niewykonanie usługi. Minister dodała, że złą praktyką jest, by oferować klientom w zamian za niewykonany lot, kuponu w ramach rekompensaty, więc zwróciła się do Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o wspólne przeanalizowanie tej sprawy.

Członkowie CCPC nie mieli żadnych wątpliwości, jak sprawa wygląda w świetle obowiązujących przepisów i poinformowali Ministerstwo Biznesu o swoim stanowisku.

Wg Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a zgodnie z prawodawstwem krajowym i unijnym, klienci linii lotniczych, mają prawo do pełnego zwrotu kosztów wykupionej wcześniej podróży za lot, który został odwołany. Jeśli lot zostanie odwołany, niezależnie od tego, kiedy klient zostanie poinformowany o odwołaniu, linia lotnicza musi zaoferować klientowi wybór między zmianą planu podróży jak najbliżej pierwotnej godziny odlotu a zmianą planu w późniejszym terminie lub zwrotem kosztów niewykorzystanego biletu lotniczego. W innym przypadku narusza obowiązujące przepisy.

Tak samo mówi o zwrocie pełnej kwoty pieniędzy wydanej na zakup biletu lotniczego Europejskie Centrum Konsumenckie w Irlandii, czyli w przypadku odwołania lotu, nawet w okolicznościach takich jak epidemia Covid-19, „linie lotnicze zobowiązane są do przestrzegania praw pasażerów”.

Minister Heather Humphreys zapowiedziała, iż na podstawie tych opinii, ze szczególną uwagą pracownicy jej resortu zaczną przyglądać się całej sprawie, a i skontaktują z przedstawicielami linii lotniczych, by uzyskać szczegółowe informacje oraz wyjaśnienia. Minister Humphreys ma też nadzieję, że klienci, którzy wcześniej zgłaszali do Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów fakt, iż odmówiono im wypłaty pełnej kwoty pieniędzy za wykupione, a niezrealizowane bilety, otrzymają zwrot pieniędzy bez zbędnej zwłoki. Minister dodała, iż rozumie trudną sytuację przewoźników, ale ci nadal muszą respektować prawo, czyli działać w zgodzie z jego zapisami. W przeciwnym przypadku mogą spodziewać się daleko idącej interwencji władz.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Business and Enterprise

Polska-IE: Udostępnij...
Początek końca lot
Wybory Prezydenckie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish