Minister bije się w pierś i składa dymisję

Honor ponad wszystko i ta zasada przyświeca, przynajmniej niektórym osobom z irlandzkich szczytów władzy, bo minister rolnictwa, jest już drugą osobą, która złamała pandemiczne zasady i zapłaciła za to…

… stanowiskiem, które piastowała. Minister Dara Calleary pozwolił sobie na uczestnictwo w kolacji Oireachtas Golf Society, a w tym udział brało ponad 80 osób, co zostało mu wytknięte przez media. Minister przyznał, że popełnił błąd, a i podkopał ważność pracy, jaką wykonała i nadal wykonuje w walce z koronawirusem irlandzka służba zdrowia, więc nie pozostaje mu nic innego, jak złożyć dymisję.

Premier Martin, dymisję przyjął, a jednocześnie oświadczył, że w tej sprawie, czyli spotkania w hrabstwie Galway, Garda rozpoczęła śledztwo i sprawdzi, czy naruszono przepisy o zdrowiu publicznym. W oświadczeniu Martin powiedział:

– Dziś rano minister Dara Calleary złożył rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa, Żywności i Marynarki, po tym, jak wziął udział w kolacji Oireachtas Golf Society w środę wieczorem. Jego obecność na tym wydarzeniu była błędna i błędna była ocena sytuacji, z jego strony. Przyjąłem jego rezygnację… To wydarzenie nie powinno było odbywać się w sposób, w jakim podjął decyzję rządu z zeszłego wtorku. Ludzie w całym kraju dokonali bardzo trudnych, osobistych poświęceń w życiu rodzinnym i biznesowym, aby przestrzegać przepisów dotyczących COVID, minister nie.

Dara Calleary powiedział:

– Musiałem podnieść rękę, musiałem wstać i musiałem powiedzieć: Spieprzyłem tutaj i zniszczyłem narodowe wysiłki, aby spróbować stawić czoła COVID. To było moje wezwanie i mój osąd na koniec dnia.

Były minister przeprosił za pośrednictwem Midwest Radio wszystkich mieszkańców Irlandii za swoje postępowanie, podobnie, jak koleżanki i kolegów z rządu oraz ugrupowania, które reprezentuje, czyli Fianna Fáil.

*

Urząd ministra rolnictwa w gabinecie Micheála Martina jest chyba pechowy, bo to już drugi minister, który „leci” z tego stołka. Wcześniej, jego poprzednik, Barry Cown, został zwolniony z pełnionej funkcji i to po zaledwie 17 dniach urzędowania, za brak publicznych oświadczeń w sprawie przestępstwa związanego z jazdą pod wpływem alkoholu w 2016 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Midwest Radio

Polska-IE: Udostępnij
Pandemia zakończy s
POLICJANCI URATOWALI