Miliony mieszkańców Irlandii, nie otrzymają szczepionki w przyszłym roku

Minister zdrowia Stephen Donnelly jest przekonany, że w przyszłym roku, nie uda się zaszczepić wszystkich mieszkańców Irlandii i około 2 miliony osób, będą zmuszone poczekać aż do 2021 roku.

Minister Donnelly podkreślił, że powołano już grupę zadaniową, która zajmie się przygotowaniem zakupów szczepionki, dostawami i jej dystrybucją, aby stało się możliwe, sprawne jej rozprowadzenie i zaszczepienie możliwie największej populacji. Konieczna jest zaplanowana strategia, a ta, z całą pewnością pomoże określeniu potrzeb mieszkańców kraju, co oznacza, że ustalone zostaną zasady, które z grup szczepionki otrzymają najwcześniej.

Nie ma problemu z dwiema grupami, które jako pierwsze skorzystają z nowej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, bo będą to pracownicy pierwszej linii, czyli lekarze, pielęgniarki oraz inni pracownicy służby zdrowia, ale też policjanci, strażacy i zatrudnieni w służbach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju, a następnie seniorzy. W terminie późniejszym szczepić będą się mogły osoby z grup podatnych na infekcje. Natomiast osoby młodsze, w tym młodzież, która ustawiona zostanie na końcu kolejki. To oczywiście tylko założenia, bo szczegóły plan dostarczania szczepionki i jej dystrybucji w społeczeństwie, określony zostanie przez rządową grupę zadaniową, a ta, ściśle współpracuje z Krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego.

Ogółem do Irlandii trafić ma 1% szczepionek, jakie zamówiła Unia Europejska, więc będzie to ok. 3 miliony na populację liczącą sobie teraz 4,9 mln osób. Szczepionki na wyspę trafiać będą sukcesywnie, w miarę pojawiania się ich w Europie, a system rozdziału ustalony został na podstawie ilości mieszkańców poszczególnych państw. W pierwszym okresie do Irlandii trafiać będą szczepionki Pfizer-BioNTech i prawdopodobnie nie będą pochodzić z USA, a z Niemiec, gdzie siedzibę ma BioNTech.

Minister Donnelly spodziewa się również, że grupy podwyższonego ryzyka, zaszczepione zostaną do lata przyszłego roku, a dopiero wtedy, szczepionki trafią do innych mieszkańców Irlandii. Do zaszczepienia w kraju jest 100 000 pracowników służby zdrowia i 200 000 osób z grupy wysokiego ryzyka, w tym osoby, które przekroczyły 65 rok życia. Kolejna grupa to około 1,23 mln osób w wieku 45 – 64 lat, i te, powinny otrzymywać szczepionkę od lata 2021 roku, jednak wszystko uzależnione będzie od jej podaży.  

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

Polska-IE: Udostępnij
Nie będzie zwolnien
Czy Irlandia zlikwid
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian