Miliony litrów piwa poszło w kanał

Zakazy i ograniczenia, jakie nałożono m.in. na puby, ale i problemy na rynku eksportowym, doprowadziły do przeterminowania się milionów litrów piwa, które trafi do ścieków lub zostanie poddane recyklingowi.

Irlandzkie browary mówią, że będą musiały pozbyć się w najbliższym czasie około 35 milionów kufli zepsutego piwa lub półproduktu, co z kolei przyniesie stratę podatkową dla państwa w wysokości 20 mln €, z utraconej akcyzy. Już teraz utylizuje się tysiące litrów piwa, co nadzoruje Revenue, a najwięcej zutylizowano już piwa typu lager i stout.

Największe straty w Irlandii ponoszą obecnie browary należące do Diageo i Heineken, które nie mogły dostarczyć do swoich klientów wyprodukowanych piw, a także dokończyć rozpoczętej produkcji. Heineken pozbył się już ponad 100 000 beczek piwa, a w przypadku Guinnessa jest to ponad 200 000 beczek. Na tym nie koniec, bo swoich wyrobów i półproduktu pozbywają się też mniejsze browary, ale także producenci lokalni, co oznacza, że i ta branża zanotuje ogromne straty.

Producenci piwa mówią też o znacznych spadkach sprzedaży i Guinness notuje w tym roku sprzedaż niższą o 22% w porównaniu z ubiegłoroczną, co z całą pewnością podniesie koszty prowadzenia działalności, a i prowadzić będzie do stałego zmniejszenia liczebności załogi.

Szacuje się, że od początku pandemii w Irlandii, zniszczonych zostało już ponad 400 000 beczek piwa, a Skarb Państwa utracił w ten sposób ponad 21 milionów euro z akcyzy, a co ważne, na tym się nie skończy i ilość zniszczonego piwa, może się podwoić.

Bogdan Feręc

Źr: Diageo/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Rząd zaniepokojony
Pomoc dla zamknięty
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian