Milion szczepionek miesięcznie. Spada ilość covidowych pacjentów

Wicepremier Leo Varadkar oraz rząd, ma przekonanie, że już od kwietnia, Irlandia otrzymywać będzie 1 milion szczepionek każdego miesiąca.

Od kwietnia, poprzez maj i czerwiec, więc w chwili największego zapotrzebowania, do Irlandii docierać ma ponad jeden milion szczepionek przeciwko Covid-19, co będzie zgodne z ustaleniami z Unią Europejską. W związku z tym gabinet spodziewa się, że już w II kwartale tego roku, program szczepień nabierze rozpędu i w trzy miesiące, uda się zaszczepić większość mieszkańców kraju.

Wg Leo Varadkara, zgodnie z planem zakończyć się ma również szczepienie grup priorytetowych, ponieważ szczepionki, jakie zakontraktowane były wcześniej, zaczęły napływać w regularnych odstępach czasu i w ilości odpowiedniej do potrzeb.

Do ostatniej niedzieli w Irlandii podano 102 000 dawek szczepionki, a otrzymali je pensjonariusze domów opieki oraz personel medyczny tych miejsc. Kolejne 166 000 dawek otrzymali pracownicy służby zdrowia, z czego wynika, że ¾ osób zatrudnionych w opiece zdrowotnej, zostało już zaszczepionych.

Z danych, jakie przekazał wicepremier Leo Varadkar, wynika jednocześnie, że częściej zakażeniom ulegają mężczyźni, a 14-dniowy współczynnik zapadalność na koronawirusa do ubiegłej niedzieli wynosił 261,7. Najwięcej covidowych zachorowań notuje się obecnie w okręgach Monaghan, Offaly, Dublin oraz Galway, a najniższy współczynnik zakażeń mamy w Clare, Roscommon, Kilkenny i Kerry.  

Wczoraj, w ośmiu z dwudziestu ośmiu szpitali doraźnych, nie było wolnych łóżek intensywnej terapii, a ilość pacjentów na oddziałach OIOM nadal wynosi 151. Ogólna ilość osób hospitalizowanych w związku z Covid-19, zamyka się liczbą 765 i spada.

Bogdan Feręc

Źr: HSE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
Zbliża się zakaz r
„Zero Covid” nie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian