Mikroroboty w walce z płytką nazębną

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na pismo „Science Robotics”, amerykańscy naukowcy opracowali platformy robotyczne, których głównym zadaniem jest usuwanie płytki nazębnej ze wszystkich powierzchni zębów.

Nad wynalazkiem pracował zespół naukowców pod przewodnictwem Hyuna Koo ze School of Dental Medicine oraz Edwarda Steagera ze School of Engineering and Applied Science University of Pennsylvania.

Prof. Koo już od dawna pracował nad nowoczesnymi metodami skutecznego usuwania płytki nazębnej. Już jakiś czas temu udało mu się opracować metodę z zastosowaniem nanocząsteczek z tlenkiem żelaza, który aktywuje nadtlenek wodoru, a ten uwalnia wolne rodniki zabijające bakterie i niszczące biofilm. W tym samym czasie naukowcy z University of Pennsylvania opracowali platformę robotyczną, w której tlenek żelaza jest elementem konstrukcyjnym dla mikrorobotów. Ich ruchem można sterować za pomocą pola magnetycznego.

W efekcie, opracowano dwa typy systemów robotycznych, nazwanych katalitycznymi robotami przeciwdrobnoustrojowymi (CAR). Mają one zdolność degradacji i usuwania biofilmów z różnych powierzchni – z rur wodociągowych, cewników urologicznych, ale również zębów. Naukowcy przeprowadzili już konkretne eksperymenty – CAR był w stanie degradować i usuwać biofilmy bakteryjne nie tylko z powierzchni zęba, ale także z cieśni pomiędzy kanałami korzeniowymi.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Znajdź nas:

Over 100,000 waiting
Strefa GP – wolna
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn