Mikrogranulki doczekają się zakazu

Mikrogranulki używane są głównie w przemyśle kosmetycznym, a występują w żelach pod prysznic, pastach do zębów i środkach kosmetycznych do twarzy.

W ślimaczym tempie zajmował się ustawą rząd, bo rozmowy na ten temat rozpoczęły się już w lipcu ubiegłego roku, jednak nareszcie zdecydowano, iż ustawa ujrzy światło dzienne, więc i zakaz używania mikrogranulek wejdzie w życie.

Nie podaje się jeszcze konkretnego terminu, gdyż to dopiero zapowiedź przyszłych działań, ale można uznać, że jesteśmy o krok bliżej, by chronić przede wszystkim zwierzęta morskie.

Wg naukowców mikrogranulki są jednym z czynników, który wpływa na faunę morską, bo niewielkie organizmy żyjące w wodach słodkich i słonych, mylą je z planktonem, którym się żywią, a plastik pozostaje w ich przewodach pokarmowych, co prowadzi do braku uczucia łaknienia, w a konsekwencji do śmierci głodowej.

W tym przypadku nie ma innej możliwości, jak całkowity zakaz używania w procesie produkcji mikrogranulek, ponieważ na świecie nie istnieje jeszcze system, który mógłby oddzielić je od wody, która z naszych łazienek, rzekami spływa do mórz i oceanów. Tym samym, każdego roku tysiące ton mikrogranulek z kosmetyków, trafia do środowiska i to skutecznie zatruwa.

Orędownikami i prekursorami ustawy o zakazie używania w Irlandii mikrogranulek były i są do dzisiaj Partia Zielonych i Partia Pracy, które już w 2015 roku złożyły w Dáil projekt stosownej ustawy, jednak ta, nie została wtedy przyjęta.

Bogdan Feręc

Źr: Green Party/Labour Party/Gov.ie/The Times

Podziel się:

9 miesięcy za prowa
W Irlandii zaczyna b
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn