Mieszkaniowy dramat trwa

W ostatnich dniach raport Daft.ie ujawnił, że w kraju permanentnie brakuje mieszkań, a na domiar złego, nie ma żadnej wskazówki, która mogłaby pokazywać, iż ten stan zostanie zmieniony.

Na rynku najmu w poprzednim miesiącu dostępnych było niewiele ponad 800 ofert najmu lokali mieszkalnych – w całym kraju, a to można określić mianem, iż tych właściwie nie było. To nie koniec problemów mieszkaniowych, bo wzrosły również czynsze i średni jest już w wysokości grubo ponad 1500 €. I na tym nie można zakończyć litanii niepowodzeń irlandzkiego państwa w zakresie mieszkalnictwa, gdyż ceny nowych jednostek mieszkalnych kolejny raz zostały podniesione, więc ich niska dostępność do tej pory, została tylko pogłębiona.

Idąc dalej, należy przyjrzeć się propozycjom podniesienia stóp procentowych na kredyty, w tym hipoteczne, co nie będzie miało dobrego wpływu na samą ich dostępność, a jednocześnie znacznie zwiększy poziom zadłużenia i obciążenia aktualnych kredytobiorców.

Ważne jest, że w kraju wciąż się buduje, a widać to przede wszystkim w większych miastach, ale i tu należy zwrócić uwagę, iż są to przede wszystkim inwestycje deweloperskie, czyli drogie. Rządowe plany mówią natomiast niezmiennie, że sytuacja ulegnie poprawie, jednak to mogą być tylko czcze obietnice, albowiem na sektorze budowlanym zaczynają odbijać się już teraz głęboko, problemy w zaopatrzeniu w materiały budowlane, a opóźnienia w dostawach są wielotygodniowe.
To wszystko złączone razem da nam obraz niedalekiej przyszłości, w której po pierwsze czynsze rosnąć będą nieskrępowanie, mieszkań proponowanych do najmu będzie niewiele, a ceny nowych domów sięgną poziomów, które niespotykane były nigdy wcześniej.

Niestety to scenariusz nader realny, a odzwierciedlać będzie stan, w jakim znalazło się irlandzkie państwo, które nie jest w stanie zagwarantować realizacji ustawy o zapewnieniu dachu nad głową każdemu rezydentowi Irlandii. W najgorszej sytuacji będą ludzie młodzi, zakładający rodziny, bo ci, i to już teraz, skazani są na mieszkaniową tułaczkę i wieloletnie mieszkanie z rodzicami.
Wkrótce pojawi się też rządowy raport z wykonania planu budowlanego za pierwsze miesiące roku, jednak już teraz można chyba powiedzieć, że nie będzie on jaskółką, która nieść ma nadzieję na przyszłość.
Bogdan Feręc

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy rządowa flota s
Irlandzkie paszporty