Mieszkania od 166 000 €

Rzecznik ds. mieszkalnictwa Socjaldemokratów Cian O’Callaghan z zadowoleniem przyjął ogłoszenie przez Radę Hrabstwa Fingal nowego programu tanich mieszkań w Dun Emer w Lusk, który jego zdaniem powinien zostać powielony w całym kraju.

Projekt będzie oferowany we współpracy z Ó Cualann Cohousing Alliance, a ceny wahają się od 166 000 euro za dwupokojowe mieszkanie do 258 000 euro za trzypokojowy bliźniak.

Komentując sprawę, poseł O’Callaghan powiedział:

– Projekt mieszkań w przystępnych cenach w gminie Fingal w Dun Emer w Lusk jest dobrym przykładem tego, jak można zapewnić niedrogie mieszkania. Ceny mieszkań w tym projekcie wahają się od 166 000 do 258 000 euro. Odpowiada to spłacie kredytu hipotecznego w wysokości od 698 do 1085 euro miesięcznie przez 30 lat. Jest to znacznie lepszy sposób na zapewnienie mieszkań po przystępnych cenach niż dotowanie dostaw z sektora prywatnego, co prowadzi do wzrostu cen domów. Rząd musi wyciągnąć wnioski z tego modelu i wdrożyć podobne projekty w całym kraju. Fianna Fáil obiecała w ubiegłorocznych wyborach bezpośrednio zbudować 50 000 tanich domów – w tym roku zbuduje tylko 400 z nich. Musimy zacząć budować tanie mieszkania na dużą skalę, aby ludzie, którzy są zmuszeni do wynajęcia, mogli sobie pozwolić na posiadanie własnego domu. Bezpośrednia dostawa tanich mieszkań przez państwo jest znacznie lepszym podejściem niż poleganie wyłącznie na sektorze prywatnym. W rezultacie domy w tym projekcie będą dostępne po cenach, na które ludzie naprawdę mogą sobie pozwolić. Jeśli można to zrobić w Fingal, nie ma powodu, dla którego nie można tego zrobić gdzie indziej. Wzywam ministra do szybkiego wprowadzenia niedrogich domów w całym kraju.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
Szerszy dostęp do M
Wsparcie ekonomiczne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian