Mieszkańcy Athlone obawiają się lokalnego lockdownu

Część mieszkańców kraju obawia się, że wizyty osób z innych hrabstw, przede wszystkim w celach turystycznych oraz wypoczynkowych, mogą przyczynić się do wzrostu zakażeń na tych obszarach, co skutkować będzie wprowadzeniem miejscowych blokad.

Tak może się stać m.in. w Athlone, gdzie 11 czerwca zgromadziły się setki przyjezdnych, a od tego czasu notuje się tam zwiększoną ilość przypadków zakażeń koronawirusem. Właściciele sklepów, kawiarni, pubów i hoteli stwierdzili, że właśnie dotarło do nich, iż poprzez ostatni najazd turystów, mogą doczekać się wprowadzenia w Athlone pełnej blokady, co będzie dla nich i lokalnej gospodarki, kolejnym ciosem.

Mieszkańcy tego miasta najwięcej zarzutów mają obecnie pod adresem osób młodych, które w weekend rozpoczynający się 11 czerwca gromadziły się na brzegach rzeki Shannon, a i przemierzały miasto w każdym kierunku. Turyści urządzali też imprezy na wolnym powietrzu, a w tych brało udział po kilkadziesiąt osób, więc z zasadami bezpieczeństwa zdrowotnego, nie miało to nic wspólnego.

W reakcji na wzrost ilości zakażonych w Athlone lokalny klub GAA, zawiesił treningi swoich zawodników, a inne kluby zastanawiają się, czy nie iść tą samą drogą. Właściciele firm z Athlone zastanawiają się również, czy nie będzie dobrym rozwiązaniem, aby w imprezach na wolnym powietrzu, a następnie wewnątrz lokali, mogły brać udział tylko osoby w pełni zaszczepione, co będzie zabezpieczać je przed ciężkimi postaciami choroby.

Ten kierunek jest jednak omawiany wyłącznie przez przedstawicieli biznesu z Athlone, ponieważ ani władze lokalne, ani zdrowotne, czy państwowe, nie rozważają jeszcze możliwości wprowadzenia blokady tego miasta lub całego hrabstwa.

Wezwano natomiast osoby niezaszczepione, by ograniczyły swoją aktywność i „nie wracały do normalnego zachowania przed zaszczepieniem”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rząd opóźni otwar
Garda ściśle monit
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian