Mieszanie w pustym mieszkaniowym kotle

Ileż to było zapowiedzi tworzącej się koalicji, że u podstaw ich działań będzie rozwiązywanie problemów mieszkaniowych, które burzą możliwość prawidłowego funkcjonowania państwa, a proces zostanie odwrócony, bo mieszkań budować będzie się więcej.

Zapowiedzi jedno, a rzeczywistość drugie, co właśnie udowodnił, chociaż miał inne zamiary, minister budownictwa Darragh O’Brien. Otóż minister powiedział, że w nowym planie gabinetu na rozwiązywanie problemów mieszkaniowych, znajdzie się zapis, iż gabinet, wykupi mieszkania, które przed pandemią, funkcjonowały w ramach systemu AirBnB.

Co to oznacza? Nic więcej, jak kolejną już próbę dostarczenia na rynek mieszkaniowy lokali, by zażegnać kryzys lokalowy, ale bez budowania nowych domów.

O ile prześledzimy pracę dwóch ostatnich rządów, pod wodzą Fine Gael, to okaże się, że obecny plan Departamentu Budownictwa, jest niczym innym, jak kopią tego, co prezentowało ugrupowanie prowadzone ówcześnie przez Endę Kenny’ego i następnie Leo Varadkara. Fine Gael chciało kupować tzw. pustostany, a jak się następnie okazało, cały plan spalił na panewce, więc i ten Fianna Fáil, pięknie wyglądać będzie na papierze, a w praktyce, okaże się niewypałem.

W żadnym kraju na świecie nie udało się rozwiązać problemów mieszkaniowych w proponowany przez poprzednią i obecną ekipę rządzącą sposób, o czym ci powinni wiedzieć. Mieszkań w Irlandii po prostu jest zbyt mało, więc jedynym rozwiązaniem będzie, budowa nowych, nie zaś mieszanie w istniejącej substancji mieszkaniowej. Co ważne, większość właścicieli mieszkań i domów, które przed pandemią wynajmowana była w systemie AirBnB, zapowiedziała lub przygotowuje się do takiej zapowiedzi, że chodzi tu o zmianę systemu najmu – czasowo lub na stałe. Oznacza to, iż wynajmować chce swoje lokale długoterminowo, czyli nie myśli o sprzedaży nieruchomości.

W związku z tym mieszkań do proponowanego przez Departament Mieszkalnictwa zakupu najzwyczajniej w świecie nie będzie, a prace zapoczątkowane przez ministra O’Briena, są w mojej ocenie stratą czasu. Wychodzi w takim przypadku na to, że Sinn Féin miało rację, twierdząc przed wyborami, a w trakcie rozmów koalicyjnych, że pod rządami Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, nic kompletnie się nie zmieni, a mieszkań jak brakowało, tak będzie brakować ich nadal.

Bogdan Feręc

Źr: The Journal

Polska-IE: Udostępnij...
Praca w domu powinna
10 tajemniczych fakt
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish