Mięso wyraźnie zdrożeje i może go brakować

Wojna na Ukrainie zaburza procesy produkcyjne bydła i trzody chlewnej, co zaczyna się odbijać na producentach, a ci mówią, że hodowla w tych warunkach staje się nieopłacalna.

O ile sektor wołowy jeszcze sobie jakoś radzi, bo bydło jest obecnie na pastwiskach i nie zużywa dużej ilości pasz, to całkiem inaczej jest w przypadku trzody chlewnej. Właśnie dzisiaj przedstawiciele przemysłu mięsnego i przedstawiciele rolników spotkają się z posłami i senatorami, aby na posiedzeniu jednej z komisji Oireachtas poinformować parlamentarzystów, że sytuacja robi się niebezpieczna.

W Irlandii zaczyna brakować pasz dla zwierząt, ale te są również bardzo drogie, co podnosi znacznie koszt produkcji. Dodatkowym kosztem są również obciążenia z tytułu nośników energii, więc rolnicy zaczęli ponosić istotne straty.

Zboża i pasze dla producentów bydła i trzody na światowych giełdach są droższe teraz o około 20%, a wydaje się, że poprzez wojnę na Ukrainie i brak dostaw na europejski rynek zbóż z tegorocznych plonów, świat doświadczy kolejnych wysokich wzrostów kosztów produkcji zwierzęcej. Jednocześnie, co z kolei zapowiadali rolnicy z Irlandii, zastanawiają się oni nad zmniejszeniem pogłowia trzody i bydła w swoich gospodarstwach, więc dostarczać będą do przetwórni znacznie mniej zwierząt rzeźnych.

Jak oceniono, obecnie, tylko sektor produkcji trzody chlewnej traci miesięcznie 15 milionów euro, a kolejne problemy z zaopatrzeniem w pasze, przyniosą kolejne straty.

Dużo mówi się też, że w wyniku problemów, jakie w ostatnich kilku latach dotykały kraj, więc chodzi tu o Brexit, pandemię, epidemię afrykańskiego pomoru świń i teraz wojnę na Ukrainie, niebawem zacznie brakować mięsa, które stanie się bardzo drogie i nie będzie dostępne dla wszystkich. Może być tak, co też jest zapowiadane, że mięso w sklepach, zdrożeje nawet o kilkadziesiąt procent i ponownie w światowej historii, dostępne będzie garstce bogaczy, natomiast na stołach zwykłych zjadaczy chleba, zagości najwyżej jeden raz w tygodniu.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kto stoi za rosyjski
Rtęć rozsadzi term
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська