Mięso wyprodukowane laboratoryjnie dopuszczone do sprzedaży

Amerykański start-up Eat Just doczekał się na początku grudnia dopuszczenia do sprzedaży jego produktu wytworzonego w całości w laboratorium, a ma być mięsem z kurczaka.

Jak przekonują twórcy tego substytutu prawdziwego mięsa drobiowego, „kurczak” wyhodowany na szalce Petriego, pomoże zmniejszyć ślad węglowy w środowisku. Co ważniejsze, produkty pojawił się już w jednej z restauracji w Singapurze, gdzie można sprzedawać ten cud inżynierii laboratoryjnej. Singapur jest też pierwszym miastem-państwem, w którym dopuszczono do sprzedaży ten produkt, a wpisał się w ideę sprzedaży „mięsa” bezubojowego.

Twórcy tego produktu przekonują, że samo spożywanie naturalnego mięsa stanowi duże zagrożenie dla środowiska, bo bydło i trzoda produkuje szkodliwy metan, a jak się dodaje, „o silnym działaniu cieplarnianym”.

Jako pierwsza ten wytwór fantazji laborantów podała istniejąca od 1880 roku restauracja Robertson Quay w Singapurze, a pierwszymi konsumentami byli zaproszeni uczniowie w wieku 14 – 18 lat.

Firma Eat Just spodziewa się, że wkrótce, jej produkt, zawojuje cały świat.

*

Moim zdaniem… Zastanawiam się, ile energii i z czego wytworzonej, użyte zostało do wyprodukowania tego czegoś, które nigdy nie powinno nosić nazwy, choćby luźno powiązanej z mięsem. Co więcej, zaczynam się obawiać, że za chwilę, skończy się era produkcji mięsa, jakie znamy obecnie, a jakie dawało nam życie od zarania dziejów. Skończą się więc grille z soczystym kawałkiem wołowiny opiekanym na węglu drzewnym, kiełbaskami z wyhodowanej przez naszą babcię lub wujka świnki pasionej kartoflami z serwatką, a zastąpią je produkty, które sami dostarczymy, więc zużyte butelki PET oraz opakowania po chipsach, bo z tego zaczniemy chyba wytwarzać nasze jedzenie, jeśli pójdziemy w tym kierunku.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Interaktywna szopka
Rząd zakaże lotów
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian