Micheál Martin zwrócił się do mieszkańców Irlandii

Na wstępie swojego wieczornego orędzia premier Martin stwierdził, że rozumie rozgoryczenie mieszkańców kraju i wie, iż mają tego wszystkiego dosyć.

Micheál Martin:

– Poświęcenia, których dokonaliście, mają pozytywny wpływ – nasz postęp w odpowiedzi na najnowszą falę należy do najlepszych w Europie.

Martin dodał, że obecnie, 90% zakażeń stanowią te brytyjską odmianą koronawirusa, co jest niepokojące, ale jak zaznaczył premier, również z tymi przypadkami państwo sobie poradzi. Szef rządu przedstawił też trzystopniowy plan, którym kierować się będzie rząd, by wyprowadzić kraj z pandemii i rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarki. Program podzielony został na część przed i po 5 kwietnia, więc do tego czasu, obowiązywać będzie najwyższy poziom ograniczeń.

Od 1 marca rozpocznie się stopniowy powrót uczniów do szkół, a inne placówki dla dzieci, głównie młodszych, otwarte zostaną 8 marca. Uruchomione zostaną również usługi zdrowotne, które nie są związane z Covid-19.

5 kwietnia rząd przeprowadzi pełną analizę sytuacji w kraju i podejmie decyzję o kolejnych działaniach w kwestii powrotu do normalności. Do tego czasu dowiemy się, czy możliwe będzie zezwolenie na spotkania na świeżym powietrzu, niektóre zajęcia sportowe, uruchomienie budownictwa i zwiększenie limitu 5 km.

Wg premiera Martina, program szczepień będzie kluczem do ponownego otwarcia gospodarki, a spodziewa się, że do końca marca, podanych zostanie 1,2 miliona dawek, a następnie po 1,1 miliona dawek w kwietniu, maju i czerwcu. Z szacunków wynika również, że do maja 64% dorosłych mieszkańców kraju, zostanie zaszczepionych.

Micheál Martin:

– Przejdziemy przez to. Wiem, jakie to trudne i jakie skutki zostawia na zdrowiu psychicznym i samopoczuciu ludzi, ale wiem też, że koniec jest teraz naprawdę widoczny.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
INFORMACJA PRASOWA:
BEZPIECZNIEJ NA POLS
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian