Micheál Martin tłumaczy się ze zjednoczenia Irlandii i wprowadzenia blokady

Kilka dni temu premier Martin powiedział, że nie przewiduje, aby referendum dotyczące zjednoczenia wyspy, przeprowadzone zostało w najbliższych pięciu latach, a i nie leży to obecnie w sferze zainteresowania rządu.

Wypowiedź cytowana była przez wszystkie irlandzkie gazety, stacje radiowe i telewizyjne, a i najwięksi promotorzy zjednoczenia, czyli Sinn Féin, głośno komentowali słowa szefa gabinetu. Tu jednak pojawia się na scenie sam premier, który powiedział wczoraj, że jego słowa zostały wypaczone, a przekaz medialny poszedł w złym kierunku. Szef rządu Micheál Martin stwierdził, że Fianna Fáil, nadal chce zjednoczenia wyspy i pozostanie wierna tej idei.

Premier podkreślił, podczas swojej wypowiedzi, iż „sugestie, że jest inaczej, są nonsensem”, Martin zaznaczał, że stanowisko kierowanego przez niego ugrupowania, wcale się nie zmieniło i nadal dążyć będzie do utworzenia w ramach wyspy, jednego państwa.

Premier Micheál Martin:

– Więc myślę, że jest to bardzo fałszywe i szczerze niedoinformowane stanowisko, które można by przyjąć, sugerując jednocześnie, że przedstawianie programu wspólnej wyspy w kontekście Porozumienia Wielkopiątkowego, w jakiś sposób odbiega od polityki Fianna Fáil.

Premier tłumaczył też, dlaczego wprowadzono drugą blokadę, a w grę wchodził współczynnik „R”, czyli transmisji wirusa. Micheál Martin dodał, że były też inne propozycje, więc np. nabycie tzw. odporności stadnej, ale jak dodał, nie ma wiarygodnych dowodów, że takie postępowanie się sprawdza. Szef rządu jest też zdania, iż nie można iść również w drugim ekstremalnym kierunku, czyli „zero Covid”, bo to zadanie bardzo trudne, o ile w ogóle wykonalne. Należało więc podjąć środki, które są wypadkową obu kierunków, czyli ograniczyć w największy możliwy sposób rozprzestrzenienie się wirusa.

Premier Micheál Martin:

– Jako kraj udało nam się przejść przez pierwszą blokadę, poprzez ponowne otwarcie, aby utrzymać naszą gospodarkę w dobrej kondycji i zapewnić właściwe podstawy do ożywienia po COVID. To nie lada osiągnięcie samo w sobie. Natomiast strategia eliminacji… jest możliwa dla Irlandii, ale ci, którzy ją proponują, później nie będą tego realizować… Nasze położenie geograficzne nie sprzyja takiemu rozwiązaniu, mamy dwie jurysdykcje na wyspie, jesteśmy bardzo blisko Wielkiej Brytanii i bardzo blisko Europy, a ten przepływ ludzi ze względu na nasze powiązania oznacza, ​​zamknięcie wyspy. Nie sądzę, że zamknięcie granicy jest możliwe, ale nie można tego wykluczyć.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk

Polska-IE: Udostępnij
Rząd ukrywał fakty
Garda domaga się do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian