Micheál Martin szkodzi interesowi narodowemu Irlandii

Szef gabinetu musiał zmierzyć się z krytyką, a co ważniejsze, krytyką członków własnego ugrupowania, którzy zarzucili mu, iż szkodzi interesowi narodowemu Irlandii.

Micheál Martin odrzucił w całości oskarżenia, stwierdzając, że sugestia ustąpienia ze stanowiska Phila Hogana, stała się konieczna w związku z jego obecnością na kolacji Stowarzyszenia Golfowego Oireachtas. Martin podkreślił w wypowiedzi, że nie było z jego strony żądania, a jedynie zwrócił się do Hogana, czy nie powinien rozważyć rezygnacji, po jego nieetycznym zachowaniu.

Poseł Jim O’Callaghan powiedział jednak, iż postępowanie Micheála Martina, ale również Leo Varadkara i Eamona Ryana, bo i oni byli tymi, którzy chcieli, by Hogan ustąpił, może zaszkodzić żywotnym interesom kraju.

O’Callaghan zaznaczył, że Irlandia, poprzez naciski na Hogana, może utracić jedno z najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej, czyli fotel komisarza ds. handlu. Co jeszcze bardziej niepokojące, tę ważną funkcję, Irlandia może stracić w okresie problemów gospodarczych w całej Unii Europejskiej i w chwili, kiedy do drzwi puka już Brexit.

Ta kwestia została nierozwiązana, bo i premier, jak i poseł O’Callaghan pozostali przy swoich stanowiskach, a głos posła Fianna Fáil nie jest odosobniony.

Jest w tej sprawie jeszcze jedna informacja i premier Martin zapowiedział, że do końca tygodnia, przedstawione zostaną Ursuli von der Leyen kandydatury osób, które będą mogły zastąpić Phila Hogana na stanowisku komisarza ds. handlu UE.

Nawiasem mówiąc, kandydatury miały pojawić się do ostatniego wtorku, ale to taki szczegół z życia politycznego Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: News Talk

Polska-IE: Udostępnij
Prawie 40% zatrudnio
Rząd chce nas zatrz