Micheál Martin rozmawiał telefonicznie z Joe Bidenem

Chociaż wybory w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej jeszcze się nie skończyły, namaszczony na kolejnego prezydenta USA Joe Biden, już wprowadza do debaty publicznej swoje wizje przyszłości Ameryki.

Polityka prowadzona przez kolejną administrację Białego Domu, o ile wnioski, jakie złożył sztab wyborczy kandydata do kolejnej kadencji na fotelu prezydenta Donalda Trumpa, nie znajdą potwierdzenia w faktach, żywo interesuje irlandzkie władze, co było podstawą do rozmowy telefonicznej Martina z Bidenem.

Departament Premiera w wydanym oświadczeniu stwierdza, że „Micheál Martin i Joe Biden nie mogą się doczekać współpracy w zakresie stosunków UE – USA, na forum ONZ i w zakresie zmian klimatycznych”.

Podczas rozmowy, obaj panowie poruszyli też temat porozumienia wielkopiątkowego, unikania twardej granicy, po ostatecznym wyjściu Brytyjczyków z Unii Europejskiej i przestrzegania przez Wielką Brytanię umów. Premier Martin pogratulował kolejny już raz prezydentowi elektowi Joe Bidenowi i wiceprezydent elekt Kamali Harris „niezwykłego zwycięstwa”.

W oświadczeniu Department of the Taoiseach czytamy:

– W ciepłej rozmowie prezydent elekt Biden przypomniał swoje silne irlandzkie korzenie i wizytę w Irlandii z 2016 roku, a tę odbył wraz z rodziną. Prezydent elekt potwierdził swoje pełne poparcie dla porozumienia wielkopiątkowego i omówił znaczenie wyniku Brexitu, i że będzie szanował postanowienia Good Friday Agreement oraz zapewnił o braku jego zgody, na powrót granicy na irlandzkiej wyspie.

W informacji przekazanej mediom, dwukrotnie stwierdzono, że obaj panowie, nie mogą doczekać się współpracy nad szeregiem spraw, jakie mają związek z USA i Irlandią.

Bogdan Feręc

Źr: Department of the Taoiseach

Polska-IE: Udostępnij
Obrońca staje się
Stracone półrocze.
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian