Micheál Martin może stracić wszystko. Tak źle, nie było od dawna

W Fianna Fáil pojawiają się głosy, a nie są one już pojedyncze, że lider ugrupowania, nie radzi sobie z obowiązkami, więc wkrótce, o ile nic się nie zmieni, może utracić przywództwo w ugrupowaniu, ale i w kraju.

Jak się okazuje, przyczynkiem do uruchomienia złości wśród członków partii Martina stał się ostatni sondaż poparcia dla ugrupowań politycznych, a w tym, Fianna Fáil, nie ma dobrych notowań. Swobodnie można mówić też o dramatycznie niskim poparciu, bo 10%, spycha tę partię do grupy planktonu politycznego, gdyby wybory odbyły się w niedzielę, kiedy sondaż opublikował Sunday Business Post.

Duża grupa członków Fianny wezwała swoje przywództwo, by podjęli natychmiastowe działania naprawcze, a te, doprowadzić mają do odzyskania zaufania społecznego. Gdyby jednak nie udało się do tego zrobić, zapowiadane są „drastyczne kroki”, więc nawet wymiana lidera.

Co to oznacza dla Micheála Martina? Nic więcej, jak utrata przywództwa w Fianna Fáil, oddanie fotela premiera, a i nie można wykluczyć, przynajmniej w ujęciu krajowym, przyspieszonych wyborów. W ugrupowaniu Martina słychać również opinie, iż szef, nigdy nie powinien zostać szefem rządu, a przynajmniej w sytuacji kryzysowej.

Wracając jednak do samego sondażu, wygranym badania ponownie jest Fine Gael, której udało się zebrać potężny elektorat, a ten stanowi 35% ogółu mieszkańców kraju uprawnionych do głosowania. Na kolejnej pozycji uplasowała się partia opozycyjna, czyli Sinn Féin, które może liczyć obecnie na 27% pozytywnych opinii.

Reszta ugrupowań, nie może stwierdzić, że nastąpiły w ich przypadkach istotne zmiany, więc właściwie pozostały przy swoim stanie posiadania.

*

Lider i premier Martin. To polityk, który raczej nigdy nie był specjalnie sprawny pod względem budowania popularności, a wygrywał niegdyś w rankingach, ponieważ inni przywódcy ugrupowań, tracili popularność. Tak działo się, kiedy premierem był Enda Kenny, a ten poprzez niezbędne, acz niepopularne decyzje, był przez społeczeństwo mocno krytykowany. Niezależnie od tego, co stanie się w bliższej lub dalszej przyszłości, fotel premiera, będzie chyba ostatnim tak wysokim stanowiskiem Micheála Martina.

Bogdan Feręc

Źr: RedC/Business Post

Polska-IE: Udostępnij
Czarne chmury nad Du
Społeczeństwo zast