MFW opublikował prognozę wzrostu gospodarczego w Irlandii. Poprawa nastąpi w przyszłym roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest zdania, że tegoroczny wynik wzrostu produkcji krajowej w Irlandii, nie będzie zadowalający, a można nawet powiedzieć, że spadek PKB będzie niespotykanym od lat.

Wg MFW, gospodarka Irlandii skurczy się o 6,8% i wszystko spowodowane będzie pandemią koronawirusa. Raport MFW „World Economic Outlook Covid-19” ujawnił, że średnie roczne bezrobocie w Republice wyniesie 12,1%, natomiast w roku przyszłym 7,9%.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie spodziewa się również, aby w tym roku widziany był na wyspie istotny wzrost gospodarczy, a pierwsze dobre wyniki mogą pojawić się dopiero w 2021 roku, kiedy Republika ponownie wkroczy na ścieżkę wzrostową.

W ujęciu globalnym MFW spodziewa się skurczenia światowej gospodarki o 3%, co oznacza utratę środków w wysokości 9 bilionów funtów, a najbardziej ucierpią gospodarki uzależnione od turystyki. Strefa euro utraci 7,5% ze swojego PKB liczonego ogółem.

MFW jest też zdania, chociaż to muszą potwierdzić wyniki, że kryzys wywołany koronawirusem, będzie głębszy od tego z lat 2007 – 2008.

Bogdan Feręc

Źr: MFW

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish