Mężczyźni powinni jeść pomidory

Naukowcy University of Sheffield przeprowadzili szereg badań, zakończonych na 60-osobowej grupie kontrolnej w wieku od 19 do 30 lat, które ujawniły, że jedzenie pomidorów, może pomóc w rozwiązaniu męskich problemów z płodnością.

Uważa się, że zawarty w pomidorach czerwony pigment likopen, poprawia jakość nasienia, ale i wielkość, ruchliwość oraz żywotność pojedynczych plemników. Z badań wysnuto wniosek, iż jedzenie pomidorów przez mężczyzn, którzy chcą zostać ojcami, może zwiększyć szansę, ale i wyeliminować inwazyjne metody leczenia bezpłodności lub problemy z płodnością. Jak wykazały wcześniejsze badania, ponad 40% problemów z męską płodnością ma związek z nieprawidłową produkcją lub funkcjonalnością nasienia, natomiast jeden ze składników pomidorów, może tę dolegliwość potencjalnie wyeliminować.

W badaniu zaznaczono, że ogólna poprawa stanu jakości spermy, nie musi mieć pełnego odwzorowania w rzeczywistości, ponieważ badania prowadzono na mężczyznach zdrowych, z których połowa, bez ich wiedzy, otrzymywała likopen, a druga część placebo.

Jak dodaje zespół badaczy, analizy należy teraz powtórzyć na większej grupie, najlepiej, która ma problemy z płodnością, w tym na osobach, o niskiej jakości nasienia, by potwierdzić lub zaprzeczyć pierwszym wynikom.

Co ciekawe, wyraźna poprawa jakości nasienia w grupie kontrolnej, nastąpiła już po 12 tygodniach od chwili rozpoczęcia testu, a uczestnikom podawano codziennie 14 miligramową dawkę Lacto-Lycopene, czyli substancji stworzonej w warunkach laboratoryjnych, jednak zawierającej pierwiastki naturalne.

W grupie, która otrzymywała likopen, 38% uczestników wykazało wyraźną poprawę stanu nasienia w okresie przyjmowania substancji, natomiast reszta miała nieco lepsze wyniki końcowe.  

Kierujący cyklem badań profesor Allan Pacey powiedział, że wyniki były zaskakujące dla niego samego, bo nie spodziewał się, że odbiegać będą od stanu początkowego, chociaż istniały przesłanki, iż likopen może wpływać na jakość spermy.

U mężczyzn przyjmujących likopen, poprawiła się też ogólna morfologia krwi, więc uznano, że substancja jest dobra dla wszystkich bez względu na płeć.

Bogdan Feręc

Źr: European Journal of Nutrition

Polska-IE
Nie będzie wzrostu
PRZESTRZEGAMY PRZED
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish