McGuinness otrzymała nominację na komisarza ds. handlu

Mairead McGuinness przejmie fotel komisarza ds. handlu, usług finansowych, stabilności finansowej i unii rynków kapitałowych, co zostało potwierdzone przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Wcześniej nowa komisarz konkurowała o to stanowisko z Andrew McDowellem, jednak zadecydowano, że to Pani McGuinness, powinna zająć się unijnym handlem. Obecnie nominacja czeka na zatwierdzenie przez Parlament Europejski, a jeżeli tak się stanie, irlandzka posłanka zastąpi na tym stanowisku Phila Hogana.

Informując o nominacji McGuinness, szefowa KE Ursula von der Leyen stwierdziła, iż była przekonana, że to właśnie posłanka McGuinness będzie nowym komisarzem, co nawiasem mówiąc, zgodne jest z polityką, jaką prowadzi przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen od chwili powołania jej na stanowisko przewodniczącej KE twierdziła, że w strukturach unijnych brakuje kobiet, więc jednym z jej zadań będzie wprowadzenie parytetu płci.

Mairead McGuinness ma duże doświadczenie unijne, podkreślała Ursula von der Leyen, bo posłanką do europarlamentu jest od 2004 roku, a obecnie piastuje stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego.

Pani McGuinness doczekała się też wielu gratulacji przesłanych na jej ręce z rodzinnej Irlandii, a pierwszą osobą, która skontaktowała się z nią po ogłoszeniu tej decyzji, był premier Micheál Martin. Swoje słowa uznania przesłał także wicepremier Leo Varadkar oraz liderzy irlandzkich ugrupowań politycznych.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj RTE

Polska-IE: Udostępnij
Minister Coveney prz
Studio Dublin – 04