McEntee ostro wzięła się do pracy
Podduszanie i duszenie bez skutku śmiertelnego, wkrótce może być zdefiniowane, jako osobne przestępstwo w zakresie przestępstw domowych.
Wg minister sprawiedliwości Helen McEntee, jest wiele rodzajów przemocy domowej, które powinny być sklasyfikowane oddzielnie, a jednym z najgroźniejszych, bo mogącym prowadzić do śmierci, jest właśnie podduszanie. Minister mówi tu o wielu przypadkach, kiedy kobiety zgłaszały na policji przypadki podduszenia, jednak funkcjonariusze, mieli związane ręce i musieli prowadzić dochodzenia w oparciu o przepisy o przemocy domowej.
Sprawie nadany zostanie bieg już dzisiaj, a stanie się to na dorocznej konferencji Stowarzyszenia Sierżantów i Inspektorów Gardy (AGSI), na której obecna będzie Helen McEntee.
Jak powie minister sprawiedliwości, podduszanie i duszenie bez skutku śmiertelnego, stało się powszechne w przemocy domowej, a zagrożenie pozbawienia życia jest w tym przypadku wysokie, więc powinno stać się odrębnym przestępstwem, za które grozić będą poważne sankcje prawne. Klasyfikacja czynu ma być rozszerzona o przemoc domową, bo o ile samo duszenie i uduszenie ze skutkiem śmiertelnym, jest w irlandzkim prawie przestępstwem, to nie jest ono osobnym czynem zabronionym w zakresie przemocy domowej.
Minister McEntee rozmawiała już w tej sprawie z komisarzem Gardy Drew Harrisem, a jak wynika z doniesień, szef irlandzkiej policji, nie stawia w tym przypadku przeszkód. Dlatego Departament Sprawiedliwości, zajął się już sprawdzeniem możliwości wprowadzenia takiego prawa, więc konsultuje przyszłą nowelizację ustawy o przestępstwach domowych z Urzędem Prokuratora Krajowego, a jednocześnie bada się konsekwencje takiego posunięcia.
Jak twierdzi sama minister McEntee, nowe prawodawstwo, zachęci ofiary przemocy domowej, wobec których stosowane było podduszanie i duszenie, aby zgłaszały te formy przemocy domowej policjantom, a ci, rozpoczną wtedy odrębne śledztwo.
Niektórzy z wyższych funkcjonariuszy Gardy oraz część związków zawodowych działających w ramach struktur policyjnych, z dużą rezerwą podchodzi do propozycji minister McEntee, a mówi się, że rozbijanie ustawy o przemocy domowej na kilka odrębnych przestępstw, może przynieść więcej szkody niż pożytku, a i utrudni też pracę policjantów. AGSI ma też skrytykować niektóre z posunięć Departamentu Sprawiedliwości, a chodzi tu o zadania, jakie wyznaczono Gardzie, chociaż uważa się, że nowe obowiązki, nie powinny być wykonywane przez funkcjonariuszy, a przez Siły Zbrojne Republiki Irlandii.
Doroczna konferencja Gardy może mieć też dalej idące konsekwencje, bo pojawi się apel, bo szef policji, wezwany zostanie, aby władze Gardy, zaczęły wydawać specjalne certyfikaty dla policjantów, którzy mogą nosić broń palną oraz inną, a jednocześnie wprowadzenie do stałego użytku kamizelek kuloodpornych i kajdanek dla wszystkich funkcjonariuszy pracujących w terenie. Wróci też sprawa osobistych kamer dla policjantów pierwszej linii, a komisarz Drew Harris, będzie proszony, aby nadał tej sprawie priorytet i zapoczątkował szybki proces włączania kamer do użytku policjantów.
Bogdan Feręc
Źr: Independent / AGSI