Matura z języka polskiego w irlandzkim systemie i darmowe kursy przygotowujące do egzaminu

Od września 2020 roku język polski został wprowadzony do irlandzkiej podstawy programowej dla szkół średnich. Oznacza to możliwość zorganizowania bezpłatnych zajęć z języka polskiego, a także możliwość zdawania matury z tego przedmiotu na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Organizacją zajmującą się wprowadzaniem języka polskiego do irlandzkich szkół średnich  jest Post-Primary Languages Ireland.

Przy współpracy z irlandzkimi dyrektorami, w tych szkołach, w których jest wystarczająca liczba uczniów, aby utworzyć klasę, wprowadzamy zajęcia języka polskiego, które odbywają się w trakcie tygodnia nauki, tj. od poniedziałku do piątku. Lekcje języka polskiego na różnych poziomach (nie tylko w tzw. Senior Cycle, ale także dla Transition Year i Junior Cycle) prowadzone są obecnie w 24 irlandzkich szkołach. Warto zaznaczyć, że w tutejszym systemie edukacyjnym jest to nowy przedmiot, nowy język, więc rodzice i uczniowie powinni zgłaszać dyrektorom szkół lokalnych zapotrzebowanie na utworzenie zajęć z języka. Najczęściej takie prośby spotykają się z życzliwym przyjęciem i rozpoczyna się nasza współpraca, dzięki której uczniowie mają możliwość skorzystania z darmowej edukacji. Bez zgłoszenia dyrektorowi lub zarządowi szkoły takiego zainteresowania, dużo trudniej samej szkole rozpoznać takie zapotrzebowanie. Zachęcamy również do kontaktu z naszą organizacją, Post-Primary Languages Ireland: info@ppli.ie. Naszym zadaniem jest wsparcie dyrektorów w procesie planowania i wprowadzania zajęć z języka polskiego.  Szkoła irlandzka nie ponosi żadnych kosztów w związku z wprowadzeniem języka polskiego, ponieważ to PPLI zatrudnia i szkoli nauczycieli. Zajmujemy się również dbaniem o jak najwyższą jakość naszych zajęć.

Listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z wprowadzeniem języka polskiego do irlandzkich szkół można znaleźć tutaj.

Dla uczniów, którzy nie mają możliwości skorzystania z lekcji języka polskiego w swoich szkołach organizujemy bezpłatne zajęcia sobotnie w trzech miastach, a są to: Dublin, Cork i Galway. Link do zapisów jest tutaj.  Właśnie otworzyliśmy zapisy na kolejny rok szkolny. Warto zaznaczyć, że podstawa programowa zakłada zrealizowanie 180 godzin w ciągu ostatnich dwóch lat szkoły średniej, jak również przygotowanie portfolio. Organizowane przez nas kursy są prowadzone przez wykwalifikowanych i doświadczonych nauczycieli. Zajęcia są przygotowywane starannie, zgodnie w wymaganiami podstawy programowej i z wykorzystaniem atrakcyjnych metod nauczania. Uczeń jest aktywnym uczestnikiem lekcji, nie tylko biernym słuchaczem, co zwiększa skuteczność nauki.

Dlaczego warto zdawać maturę z języka polskiego w irlandzkiej szkole?

– Jeśli posługujesz się tym językiem na co dzień w domu, najprawdopodobniej Twoja znajomość tego języka jest już dużo lepsza niż języka, którego uczysz się tylko w szkole, przez   2-3 lata szkoły średniej.

– Docelowy poziom znajomości języka polskiego na maturze został określony jako A2/B1, co według Europejskiego System Opisu Kształcenia Językowego oznacza odpowiednio: podstawowy i niższy średniozaawansowany. Nie jest to poziom C – najwyższy, biegły.

– Połowa punktów (dokładnie 55% zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym) składających się na końcową ocenę maturalną z języka polskiego to punkty za mówienie i rozumienie ze słuchu. Nawet jeśli masz problemy z czytaniem i pisaniem po polsku (np. robisz dużo błędów ortograficznych) – ma to wpływ na połowę końcowej oceny maturalnej z języka polskiego.

– Uczniowie bardzo często określają punkty za egzamin z języka polskiego jako „łatwe”, a mają one taką samą wartość podczas przyjmowania na studia, jak te otrzymane z innych przedmiotów.

– Aby zostać przyjętym na wiele kierunków studiów na uniwersytetach w Irlandii – wymagana jest znajomość co najmniej jednego języka obcego.

– Potwierdzona znajomość dodatkowego języka zwiększa Twoje szanse na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają osoby wielojęzyczne.

– Warto solidnie przygotować się do matury, uczęszczać na nasze zajęcia, czytać polskie książki i pisać po polsku, aby zdać egzamin jak najlepiej.

– Warto uczyć się języka rodziców (lub jednego z rodziców) i dziadków, aby móc zachować z nimi więź oraz umieć porozumieć się z dalszą rodziną.

 Przyjmujemy również zgłoszenia od nauczycieli języka polskiego, którzy są zainteresowani współpracą z nami. Wystarczy wypełnić tę formę. W przypadku pojawienia się nowej oferty pracy przesyłamy informację do wszystkich zarejestrowanych.

Jesienią bieżącego roku planujemy kolejną sesję informacyjną dla rodziców i uczniów zainteresowanych nauką języka polskiego w irlandzkich szkołach. Zapraszamy do śledzenia  stron: Post-Primary Languages Ireland oraz Languages Connect oraz polubienia naszych mediów społecznościowych, aby nie przeoczyć kolejnej sesji.

Zapraszamy Uczniów na nasze zajęcia, a Rodziców i Nauczycieli do współpracy.

Agnieszka Grochola

Doradca metodyczny

Post-Primary Languages Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryszard Czarnecki: P
H. Kowalczyk: Krajow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська