Matka, ojciec, rodzice tej samej płci

Od wczoraj w Irlandii obowiązuje nowelizacja ustawy o rodzicach, a ta mówi, że w akcie urodzenia dziecka, mogą znajdować się dane obojga rodziców, choćby były to dwie kobiety.

Takiej możliwości nie otrzymali jeszcze panowie w związkach jednopłciowych, a Ministerstwo ds. Dzieci i Młodzieży zapowiadało już wcześniej, iż muszą w tej kwestii przeprowadzone być konsultacje.

Wracając jednak do samej ustawy, którą podpisał prezydent Michael Higgins, zmiany wprowadzają nowe nazewnictwo, więc słowa „ojciec, matka”, będą równoznaczne stwierdzeniem „rodzic”, nawet w przypadku, kiedy w związku jednopłciowym na świat przyjdzie dziecko. W związku z nowelizacją ustawy o rejestracji ludności zmienił się przepis dotyczący rodziców płci żeńskiej, bo panie w związkach jednopłciowych, będą mogły zostać wpisane, zarówno jako „rodzice”, ale też, jako „matka i ojciec”. W tej kwestii ustawa mówi, że tylko od woli opiekunów dziecka będzie zależało, jakie nazewnictwo znajdzie się na akcie urodzenia dziecka w związku jednopłciowym, ale też dwupłciowym.

Mamy tutaj jednak pewne zastrzeżenie, ponieważ nazwiskiem dziecka, będzie nazwisko kobiety, która np. po sztucznym zapłodnieniu, urodziła dziecko.

Kolejna zmiana dotyczy ojców biologicznych i jeżeli matka związała się podczas ciąży z inną osobą, również tej samej płci, a uznali, iż nowy partner lub partnerka matki będzie figurować w akcie urodzenia dziecka, taka możliwość także istnieje, jednak w rubryce ojciec, pozostanie nazwisko ojca biologicznego. Partnerzy w takich przypadkach będą musieli zadowolić się nazwą „rodzic”.

Ustawa podpisana przez prezydenta nadaje też pełne prawa rodzicielskie damskim związkom jednopłciowym.

Bogdan Feręc

Źr: President.ie/Dept. of Social Protection

Podziel się:

Ogrzej mnie – info
Strach Trumpa ma wys
Translate »
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn